Tisíce Libanonců podpořily prezidenta a protestovaly proti vládě

Tisíce lidí dnes na jihu libanonské metropole Bejrútu vyjádřily podporu prezidentovi Michelovi Aúnovi. Odpoledne a večer ale pokračovaly protivládní protesty - v centru metropole, ale i v jiných městech se sešli lidé na demonstraci proti korupci. Akce byla svolána pod heslem "neděle jednoty" a organizátoři večerního bejrútského shromáždění počítali i s milionovou účastí.

Bezprecedentní vlna protestů proti politickým elitám, kterým nespokojení Libanonci přičítají vinu za ekonomické potíže, se vzedmula v polovině října. V úterý rezignoval premiér Saad Harírí. Aún ho požádal o setrvání v úřadu do doby, než bude sestaven nový kabinet.

Tisíce lidí se shromáždily dopoledne na křesťanském předměstí Báabda na silnici, která vede k prezidentskému paláci. Někteří nesli portrét 84leté hlavy státu, která dříve stála v čele armády. V davu vlály libanonské a oranžové vlajky, což je barva vládního Svobodného vlasteneckého hnutí (FPM), které nyní vede prezidentův zeť. Hnutí je součástí aliance, v níž je také šíitský Hizballáh a která má většinu v parlamentu.

Aún v televizním vystoupení vyzval Libanonce, aby podpořili navržené reformy. Požádal je, aby se sjednotili v boji proti vymýcení korupce, která se podle jeho slov v zemi "zahnízdila".

"Generál Aún je upřímný člověk nakloněný reformám. Není zkorumpovaný ani nekrade," řekla agentuře AFP jedna z demonstrujících. "Ve státě vládne korupce už třicet let. Prezident za to nenese odpovědnost a bojuje proti ní," dodala čtyřicátnice Diana.

K večeru se v Bejrútu i ve městech na severu a jihu země znovu sešli demonstranti k další protivládní akci a opět požadovali odvolání všech mocenských špiček, a to včetně Aúna. "Všichni znamená všichni," volal dav v centru metropole. Protivládní akce se konaly také ve městech Tripolis, Súr a Sajdá. K městu Nabatíja v údolí Bikáa se vydal dav z jiholibanonského Kfar Rúmánu.

Situace v zemi se po úterní Harírího demisi sice trochu zklidnila, banky a část škol koncem týdne obnovily provoz, avšak demonstranti tvrdí, že budou v tlaku pokračovat. V sobotu protestovaly tisíce lidí z celé země v severolibanonském přístavu Tripolis a mnozí z účastníků přijeli i ze vzdálených míst.

Podle televize Al-Džazíra požadují demonstranti sestavení vlády složené z nezávislých odborníků, kteří by zemi vyvedli z nynější ekonomické a finanční krize a zajistili lidem dostupnost základních služeb.

Libanon patří k nejzadluženějším zemím světa - jeho dluh se vyšplhal na 86 miliard dolarů (skoro dva biliony korun) a činí 150 procent hrubého domácího produktu. Zatímco před deseti lety byl roční ekonomický růst desetiprocentní, letos bude podle odhadů 0,2 procenta. Podle Světové banky žije víc než čtvrtina Libanonců v chudobě.

Rozsáhlé demonstrace v zemi vypukly 17. října v reakci na záměr vlády zvýšit příjmy rozpočtu na příští rok mimo jiné zvýšením daní a zavedením poplatku i na telefonní hovory přes některé komunikační aplikace, včetně WhatsApp.

Související

Více souvisejících

libanon Demonstrace

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

před 41 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy