Tragický omyl izraelské armády: Bomba shozená na domek zabila osmičlennou rodinu

Izraelská armáda přiznala, že ve středu v noci útočila na dům palestinské rodiny na místě, které rozvědka neprověřila několik měsíců. Nikdo se ani těsně před útokem nepřesvědčil o tom, zda v domě nejsou civilisté. Bomba shozená na domek zabila osmičlennou rodinu. Místo bylo zaměřeno na základě neplatné informace, podle níž tam mělo být velitelství radikální organizace Islámský džihád.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

F-16 Israel Defense Forces
doporučujeme

Ve čtvrtek, po 48 hodinách bojů mezi izraelskou armádou a palestinskou skupinou Islámský džihád, bylo dohodnuto příměří, které pak bylo několikrát porušeno. Na palestinské straně padlo 34 lidí a přes 100 bylo zraněno, v Izraeli ošetřili na 60 zraněných.

Smrt početné palestinské rodiny vyvolala značné rozhořčení. Její dům byl na seznamu armádních cílů v Pásmu Gazy, avšak armáda přiznala, že za minulý rok místo nikdo znovu neprověřil. Chatrný dům s plechovou střechou byl v Dajr Balláhu v Pásmu Gazy a v armádních spisech byl označen jako potenciální cíl útoku a součást infrastruktury. Armáda objekt považovala za součást komplexu domků a skleníků, využívaných palestinskými radikály při výcviku.

Bezprostředně po útoku izraelský armádní mluvčí zveřejnil fotografii velitele raketového oddílu Islámského džihádu Rasmího abú Malhúse, který byl podle mluvčího cílem. Později ale armáda přiznala, že toto prohlášení bylo chybné a že nikdo tohoto jména není vojsku znám. Mluvčí, jehož úkolem je informovat o dění v armádě v arabštině a který má množství příznivců na sociálních sítích, i dnes nechal informaci o abú Malhúsovi na svém facebookovém účtu.

Případ se vyšetřuje a armáda zatím neví, proč byla na místě rodina s malými dětmi. Palestinci tvrdí, že tam žila už delší čas, jeden ze sousedů řekl, že místo obývala 20 let. V lokalitě není elektřina ani tekoucí voda, rodina byla chudá a živila se chovem zvířat a pěstováním. Pohřbu se zúčastnilo několik tisíc lidí. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví bylo nejstarší oběti 45 let; o život přišel také sedmiletý chlapec a dvě batolata.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruští vojáci vstoupili do Rakky, někdejší bašty Islámského státu v Sýrii

09.12.2019 14:30 Ruští vojáci dnes vstoupili do syrské Rakky, která byla de facto hlavním městem samozvaného…

Francie dostala várku podezřelých islamistů. Turecko deportovalo 11 osob

09.12.2019 12:12 Aktualizováno Turecké úřady deportovaly 11 občanů Francie, kteří jsou podezřelí z členství v teroristické…

Rakety kaťuša zasáhly vojenskou základnu v Bagdádu, šest zraněných

09.12.2019 10:01 Šest lidí bylo dnes zraněno, když čtyři rakety typu kaťuša zasáhly vojenskou základnu v blízkosti…

Fatální rána míru na Blízkém východě. Expert mluví o ponížení muslimů

09.12.2019 00:01 NÁZOR - Před dvěma lety americký prezident Donald Trump formálně uznal Jeruzalém jako hlavní město…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama