Trump podle Íránu nechce válku před volbami

Íránský prezident dnes řekl, že jeho americký protějšek Donald Trump nechce před americkými prezidentskými volbami, které se uskuteční v listopadu, zahájit válku s Íránem, jelikož by to snížilo jeho šance na znovuzvolení. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump
doporučujeme

Válka s Íránem by podle Rúháního ohrozila zájmy USA a jejich spojenců a "zničila" by Trumpovu šanci na obhájení mandátu. "Myslím, že Američané neusilují o válku, protože ví, jak by je to ohrozilo," řekl Rúhání na tiskové konferenci. Zároveň doplnil, že státy Perského zálivu, jako jsou Spojené arabské emiráty, Bahrajn či Katar by poškodilo, kdyby se íránsko-americký konflikt proměnil v otevřenou válku.

Teherán a Washington se přiblížily otevřenému konfliktu, když Spojené státy v lednu u Bagdádu usmrtily útokem z dronu velitele íránských elitních jednotek Kásema Solejmáního. Írán následně zaútočil na základny s americkými vojáky v Iráku.

Napětí, které mezi USA a Íránem panuje dlouhodobě, se vyostřilo zejména poté, co prezident Trump předloni odstoupil od jaderné dohody mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a zavedl proti islámské republice sankce, které mají tvrdý dopad na její ekonomiku. Rúhání dnes zopakoval, že USA by se měly k dohodě vrátit, pokud chtějí s Íránem jednat.

Rúhání také Íránce vyzval, aby přišli příští pátek v hojném počtu k parlamentním volbám a ukázali tím vzdor vůči USA. "Američany vysoká volební účast nepotěší," řekl Rúhání.

Parlamentní volby se považují za zkoušku popularity Rúháního umírněného proreformního bloku. Jeho vládě se nicméně podle AP zcela nepodařilo naplnit slib, že zlepší životy Íránců, které tíží dopad amerických sankcí. Úřady zároveň znemožnily tisícům lidí spíše z umírněného a reformního křídla ve volbách kandidovat. Podle AP by tak ve volbách mohli být úspěšní kandidáti, kteří prosazují tvrdý postup proti Západu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt kvůli koronaviru zakazuje slavnostní večeře při ramadánu

06.04.2020 07:31 Egyptské úřady kvůli epidemii koronaviru zakázaly lidem pořádat iftár, slavnostní večeře konané po…

"Raději nedomýšlet." Takto koronavirus udeří v rozvojovém světě, varuje…

06.04.2020 00:01 NÁZOR - Je děsivé sledovat pohromu a nebýt schopen jí bránit, konstatuje editorial serveru The…

Covid-19 by mohl zničit ekonomiku Íránu. Úřady dovolí "nízkorizikové…

05.04.2020 12:39 Aktualizováno Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem…

Istanbulské metro instaluje termokamery, nepustí lidi s horečkou

04.04.2020 17:21 V tureckém Istanbulu instalovali kvůli koronaviru zatím ve třech největších stanicích metra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy