Trump pohrozil Iráku. Sankce jsou stále možné

Uvalení amerických sankcí na Irák je stále možné. Při dnešní schůzce s iráckým prezidentem Barhamem Sálihem to řekl americký prezident Donald Trump. Oba politici se sešli poprvé od amerického útoku, při němž byl 3. ledna v Bagdádu zabit íránských generál a člen vedení iráckých milicí. Irák tehdy protestoval proti narušení své svrchovanosti a jeho parlament požádal o stažení zahraničních vojáků z Iráku. Trump pak pohrozil sankcemi, pokud budou muset Američané odejít.

Donald Trump
doporučujeme

USA mají v Iráku kolem 5000 vojáků. Trump se Sálihem jednal na okraj ekonomického fóra v Davosu. Přitom irácké milice, jež podporuje Írán, Sálihovi vzkázaly, že pokud se s Trumpem sejde, ať se do Bagdádu nevrací.

Trump prohlásil, že vztahy USA a Iráku jsou "velmi dobré". Na otázku, zda stále uvažuje o sankcích, odpověděl: "Uvidíme, co bude." Sálih do toho vstoupil slovy, že USA a Irák mají společné zájmy včetně boje proti extremismu, udržení regionální stability a zajištění nezávislosti Iráku.

"Jsme s nimi spojeni i v obchodování s ropou a to je velmi významné z jejich i z našeho pohledu," řekl Trump. K otázce, zda američtí vojáci v Iráku zůstanou, řekl: "Máme tam 5000 lidí, takže jsme na historicky nejnižším čísle. Uvidíme."

Tlak na odchod Američanů v Iráku trvá. Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr, jehož politické uskupení má po volbách nejpočetnější zastoupení v parlamentu, svolal na pátek do Bagdádu své stoupence na podporu požadavku stažení Američanů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama