Turci v Sýrii: Vypukla humanitární katastrofa, Lékaři bez hranic evakuovali personál

Lékaři bez hranic učinili těžké rozhodnutí a pozastavili většinu svých aktivit v severovýchodní Sýrii. Zároveň z oblasti evakuovali mezinárodní personál. Důvodem je extrémně nestabilní situace v důsledku turecké vojenské operace v regionu. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Situace na severovýchodě Sýrie je od středy 9. října extrémně nestabilní, což přinutilo Lékaře bez hranic evakuovat mezinárodní personál z projektů v Ajn Issá, al-Holu, Tal Abjádu, Tal Tameru, Tal Kočeru (Jarubíja), Kobání (Ajn al-Arab) a ve městě Rakká. Toto rozhodnutí bylo pro Lékaře bez hranic extrémně těžké, organizace si plně uvědomuje potřeby tamních lidí.

Vysoce nepředvídatelná a rychle se měnící situace však Lékařům bez hranic znemožňuje nezbytné vyjednání bezpečného přístupu k lidem v ohrožení. Vzhledem k vysokému počtu bojujících skupin na různých stranách konfliktu už Lékaři bez hranic nemohou garantovat bezpečí svým syrským ani mezinárodním pracovníkům.  

„Lidé na severovýchodě Sýrie už přetrpěli roky konfliktu a nejistoty. Události posledních dní jenom zvyšují potřebu humanitární pomoci, kterou však kvůli současné bezpečností situaci nelze poskytnout,“ upozorňuje Robert Onus, krizový koordinátor Lékařů bez hranic pro Sýrii.

„Pozastavit většinu operací a evakuovat mezinárodní personál ze severovýchodní Sýrie bylo pro Lékaře bez hranic opravdu složité rozhodnutí, které učinili s těžkým srdcem. Nemůžeme tam však pracovat, dokud nezískáme záruky od všech stran konfliktu, že můžeme v oblasti bezpečně působit.“      

„Máme obrovské obavy o bezpečí našich syrských kolegů, kteří i během tohoto těžkého období zůstávají se svými rodinami v severovýchodní Sýrii. Budeme je nadále podporovat na dálku a zároveň zjišťovat všechny možné alternativy, jak lidem v severovýchodní Sýrii - navzdory překážkám - poskytovat pomoc,“ podotýká Robert Onus.

Katastrofální dopad na civilisty i humanitární pomoc

Rozhodnutí pozastavit většinu aktivit Lékařů bez hranic přichází v době, kdy se humanitární situace vymyká kontrole a lidé budou pravděpodobně potřebovat pomoc čím dál více.

Ve městě Tal Tamer Lékaři bez hranic distribuovali přikrývky, nouzové potravinové příděly, láhve s vodou a mýdla tisícům vysídlených lidí. Ti si při útěku ze svých domovů častokrát nestihli vzít téměř nic kromě oblečení, které měli na sobě. Lékaři bez hranic také do 13. října zásobovali vodou několik vesnic v okolí, nálet totiž údajně poškodil místní čerpací stanici, což několik vesnic a měst odřízlo od přístupu k vodě.

Nálety, ostřelování a ozbrojené střety mají katastrofální dopad na civilní obyvatelstvo i schopnost humanitárních organizací bezpečně poskytovat nezbytnou pomoc lidem v ohrožení. 

Personál v nemocnici v Tal Tameru přijal po náletu z 13. října desítky raněných lidí. Ve městě Ajn Issá viděly týmy Lékařů bez hranic obyvatele pěšky odcházet ze svých domovů a hledat jinde bezpečí před boji. Zdravotníci z nemocnice v Ajn Issá byli evakuováni. Jednalo se přitom o jednu z hlavních nemocnic, která v posledních pěti dnech poskytovala péči raněným lidem.

Včera dostali Lékaři bez hranic od svých kolegů zprávu, že lidé v táboře v Ajn Issá trpí vážným nedostatkem jídla, vody i zdravotní péče. Ještě minulý týden přitom týmy Lékařů bez hranic v táboře poskytovaly lékařskou i psychologickou péči a také tam zajišťovaly vodu.

Lékaři bez hranic požadují, aby všechny strany konfliktu zajistily ochranu civilistů a aby poskytly humanitárním organizacím bezpečný a plný přístup k civilnímu obyvatelstvu, aby mu mohly poskytovat nezbytně nutnou humanitární pomoc. 

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čistky v Turecku ještě neskončily. Vydáno 133 zatykačů na příslušníky…

19.11.2019 10:56 Turecká prokuratura vydala zatykače na 133 současných i bývalých příslušníků armády. Podezřívá je…

Protesty v Íránu jsou krvavé. Útočníci používají nože k zabíjení

19.11.2019 09:54 Účastníci nepokojů, jež v Íránu vyvolalo zdražení benzinu, nožem zabili tři příslušníky…

V Izraeli zněly poplašné sirény. Armáda zneškodnila rakety odpálené ze…

19.11.2019 09:05 Izraelská armáda dnes zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie.…

Židovské osady podle USA nejsou protiprávní, Palestinci zlostně reagují

19.11.2019 07:19 Aktualizováno Židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama