Turecká armáda zaútočila na Sýrii, Kurdové hlásí první ztráty

Turecko dnes zahájilo vojenskou ofenzivu na severu Sýrie, armáda operaci spustila spolu s protureckými povstalci, uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Předem ohlášená akce má být zaměřena na kurdské milice YPG, které pomohly v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát (IS). Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF) hlásí první oběti ofenzivy, mezi civilisty si bombardování příhraničního regionu vyžádalo životy pěti civilistů a tří bojovníků. Kromě toho byly desítky civilistů zraněny, tvrdí koalice.

Přidejte svůj názor 82 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Turecký prezident na svém twitterovém účtu oznámil, že operace nazvaná Pramen míru začala a že jejím cílem je vymýtit hrozbu teroru. "Naše ozbrojené síly společně se syrskou Národní armádou (hlavní protureckou povstaleckou silou v Sýrii) zahájily na severu Sýrie operaci proti teroristickým organizacím nazvanou Pramen míru" s cílem zničit "teroristický koridor, který chtějí vytvořit na naší jižní hranici, a vnést do regionu mír a pokoj", napsal Erdogan.

Na ofenzivě se podílejí povstalci ze syrské Národní armády. Ta dnes prohlásila, že s kurdskými bojovníky na severovýchodě Sýrie nebude mít slitování a že budou drceni "železnou pěstí".

Syrská tisková agentura SANA napsala, že "turecká agrese" začala v příhraničním městě Rás al-Ajn, které leží naproti tureckému městu Ceylanpinar. Turecký bezpečnostní zdroj agentuře Reuters sdělil, že operace začala leteckými údery a že ji bude podporovat dělostřelectvo a ostřelování z houfnic.

Turci označují kurdské milice za teroristickou organizaci a vyčítají jim spolupráci s tureckou separatistickou Stranou kurdských pracujících (PKK), s níž Ankara vede od roku 1984 ozbrojený boj.

Podle Reuters dnes městem Rás al-Ajn na severovýchodě Sýrie a u hranice s Tureckem otřáslo několik velkých explozí právě v době, kdy Erdogan oznamoval začátek ofenzivy. Nad městem byl slyšet hluk z letadel a z budov stoupal dým.

Turecká státní média uvedla, že na město dopadly minometné granáty, ale nezpůsobily žádné oběti. SDF ale hlásí celkem osm mrtvých. Koalice vyzvala spojenecké země, aby na sebe vzaly zodpovědnost a předešly bezprostředně hrozící humanitární katastrofě.

Agentura AP s odvoláním na americký a kurdský zdroj oznámila, že koalice SDF kvůli turecké operaci přerušila operace proti radikálům z IS. Podle SDF podnikají nálety turecké vojenské letouny a mezi lidmi je panika. Letouny údajně útočily proti pozicím 50 kilometrů v hloubi syrského území ve městě Ajn Ísa. Přes příhraniční region podle SDF přeletělo 25 tryskových letadel.

Turecké ministerstvo obrany ujistilo, že turecké síly dbají na to, aby neublížily spojeneckým vojákům v oblasti, a že operace je zaměřena pouze na radikály a jejich základny či zbraně. Agentura Reuters s odvoláním na turecký bezpečnostní zdroj uvedla, že střely z houfnic dopadaly na základny a muniční sklady YPG. Dalšími cíli jsou pozice ostřelovačů YPG. Údery jsou údajně vedeny na cíle vzdálené od obytných oblastí.

SDF dnes vyzvaly Spojené státy a jejich spojence k vytvoření bezletové zóny, která by oblast před tureckými útoky ochránila. SDF uvedly, že měly důvěru v dohodu o bezpečnostním mechanismu mezi USA a Tureckem.

Ofenziva má být zaměřena na oddíly syrských Kurdů. Cílem je podle Ankary vytvoření bezpečnostní zóny na syrské straně syrsko-turecké hranice, která umožní návrat syrských uprchlíků.

Turecko začalo v posledních dnech otevřeně hovořit o invazi do severovýchodní Sýrie poté, co se z oblasti začali stahovat američtí vojáci. Ankaru před ofenzivou varovaly západní mocnosti i Moskva. Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle Kremlu Erdogana telefonicky nabádal, aby se v Sýrii vyhnul jakýmkoli krokům, které by mohly poškodit mírový proces, a vyzval ho, aby ofenzivu dobře zvážil.

Několik minut po zahájení přeshraniční operace televize CNN Türk oznámila, že turecké ministerstvo zahraničí si předvolalo velvyslance USA, aby ho informovalo o ofenzivě.

Koalice Syrských demokratických sil, jejíž páteří jsou kurdské milice YPG, pomohla porazit IS, který od roku 2014 obsazoval sever Sýrie i sousedního Iráku. Dosud Kurdy chránila přítomnost amerických spojenců, kteří spolu s nimi pomáhali IS porazit.

Loading...
Vstupte do diskuze (82)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spojeným státům a jejich spojencům hrozí katastrofa? Analytička varuje

28.01.2020 00:01 NÁZOR – Myšlenka, že Spojené státy již nemusejí věnovat výraznější energii Blízkému východu je…

Írán připravuje místo, z něhož vyšle nový satelit

27.01.2020 22:07 Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to dnes napsal íránský ministr pro…

USA v úterý zveřejní mírový plán pro Blízký východ

27.01.2020 19:50 Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že Spojené státy v úterý zveřejní svůj mírový plán…

Dohoda století bude katastrofou? Abbás odmítl jednat s Trumpem o mírovém…

27.01.2020 16:44 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás podle nejmenovaného palestinského zdroje v uplynulých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama