Turecká dezinfekce? Do kurzu se vrací národní vůně kolonya

Zatímco ve Spojených státech a v Evropě docházejí dezinfekční prostředky na ruce, vracejí se lidé v Turecku k tradiční aromatické látce, která během pandemie nemoci covid-19 získala zcela nový význam. Říká se jí kolonya - kolínská - a byla ceněným symbolem turecké pohostinnosti a zdraví už od Osmanské říše, napsal zpravodajský server BBC News.

Kolonya je často označována za tureckou národní vůni. Tradičně se tato aromatická látka s vůní fíkových květů, jasmínu, růže nebo citrusů stříká na ruce hostů, když vcházejí do domu, hotelu či nemocnice, když dojedí jídlo v restauraci, anebo když se sejdou na bohoslužbě.

Ovšem na rozdíl od jiných přírodních vůní je tato směs na bázi alkoholu schopná zabít více než 80 procent choroboplodných zárodků a účinně tak funguje jako dezinfekce na ruce.

Takže když turecký ministr zdravotnictví 11. března opěvoval schopnost kolonyi bojovat proti koronaviru, inspiroval tím nejen vlnu pozornosti, kterou této tradiční kolínské věnovala místní média, ale také obnovenou vlnu zájmu, jež vyústila ve stometrové fronty před lékárnami, drogériemi a dalšími obchody po celém Turecku.

Od prvního potvrzeného případu nákazy koronavirem v Turecku v polovině března se podle hlavních výrobců kolonye zvýšil její prodej nejméně pětinásobně.

"Kolonya chrání před koronavirem, protože obsahuje minimálně 60 procent alkoholu, který rozpustí tvrdou skořápku viru," uvedla lékařka Hatira Topakliová z Istanbulu. Většina druhů kolonye přitom podle ní obsahuje 80 procent alkoholu. Navíc komerční dezinfekce není v Turecku tak rozšířená jako v jiných zemích.

"Kolonya je účinná i díky tomu, že jde o něco, co má mnoho lidí doma a patří to k jejich každodenní rutině. Nemusí se učit nové způsoby, jak se před virem chránit," dodala.

Podle Kerima Müderrisoğlua, generálního ředitele společnosti Rebul Holding, která vlastní Atelier Rebul - jednu z nejstarších a nejznámějších značek kolonye v Turecku - je výroba dost jednoduchá.

Nejprve se vyrobí čistý etanol ze zkvašeného ječmene, hroznů, melasy nebo brambor, který se poté smíchá s destilovanou vodou. Pak se přidá přírodní vůně - magnólie, citron nebo rozmarýn. Vše se nechá tři týdny odstát, a může se plnit do lahviček.

Jako hluboce zakořeněný symbol pohostinnosti a dobrého zdraví poskytuje kolonya víc než jen dezinfekci. Je také zdrojem útěchy v dobách nejistoty.

Každý z obyvatel se v životě bezpočtukrát setkal s tím, že mu do dlaní nalili kolonyu v restauracích, obchodech i na návštěvách. A nyní, kdy si ji sami lijí na ruce během karantény, v nich vyvolává nostalgický pocit blízkosti a vzájemné péče.

Kolonya má v Turecku dlouhou tradici, která se propojila s používáním růžové vody. Už od devátého století našeho letopočtu používaly kultury napříč Arabským poloostrovem výluhy z růžových lístků k aromatickým, kulinárním, zkrášlovacím i léčivým účelům. Peršané, Egypťané a Osmané je také používali k očistě a vítání hostů.

Do 19. století se do Osmanské říše dostala kolínská díky obchodním cestám z německého Kolína. Když se s ní poprvé setkal osmanský sultán Abdülhamit II., uzpůsobil ji místní tradici smícháním s růžovou vodou.

Související

Více souvisejících

Turecko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 2 hodinami

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 6 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy