Turecká dezinfekce? Do kurzu se vrací národní vůně kolonya

Zatímco ve Spojených státech a v Evropě docházejí dezinfekční prostředky na ruce, vracejí se lidé v Turecku k tradiční aromatické látce, která během pandemie nemoci covid-19 získala zcela nový význam. Říká se jí kolonya - kolínská - a byla ceněným symbolem turecké pohostinnosti a zdraví už od Osmanské říše, napsal zpravodajský server BBC News.

Kolonya je často označována za tureckou národní vůni. Tradičně se tato aromatická látka s vůní fíkových květů, jasmínu, růže nebo citrusů stříká na ruce hostů, když vcházejí do domu, hotelu či nemocnice, když dojedí jídlo v restauraci, anebo když se sejdou na bohoslužbě.

Ovšem na rozdíl od jiných přírodních vůní je tato směs na bázi alkoholu schopná zabít více než 80 procent choroboplodných zárodků a účinně tak funguje jako dezinfekce na ruce.

Takže když turecký ministr zdravotnictví 11. března opěvoval schopnost kolonyi bojovat proti koronaviru, inspiroval tím nejen vlnu pozornosti, kterou této tradiční kolínské věnovala místní média, ale také obnovenou vlnu zájmu, jež vyústila ve stometrové fronty před lékárnami, drogériemi a dalšími obchody po celém Turecku.

Od prvního potvrzeného případu nákazy koronavirem v Turecku v polovině března se podle hlavních výrobců kolonye zvýšil její prodej nejméně pětinásobně.

"Kolonya chrání před koronavirem, protože obsahuje minimálně 60 procent alkoholu, který rozpustí tvrdou skořápku viru," uvedla lékařka Hatira Topakliová z Istanbulu. Většina druhů kolonye přitom podle ní obsahuje 80 procent alkoholu. Navíc komerční dezinfekce není v Turecku tak rozšířená jako v jiných zemích.

"Kolonya je účinná i díky tomu, že jde o něco, co má mnoho lidí doma a patří to k jejich každodenní rutině. Nemusí se učit nové způsoby, jak se před virem chránit," dodala.

Podle Kerima Müderrisoğlua, generálního ředitele společnosti Rebul Holding, která vlastní Atelier Rebul - jednu z nejstarších a nejznámějších značek kolonye v Turecku - je výroba dost jednoduchá.

Nejprve se vyrobí čistý etanol ze zkvašeného ječmene, hroznů, melasy nebo brambor, který se poté smíchá s destilovanou vodou. Pak se přidá přírodní vůně - magnólie, citron nebo rozmarýn. Vše se nechá tři týdny odstát, a může se plnit do lahviček.

Jako hluboce zakořeněný symbol pohostinnosti a dobrého zdraví poskytuje kolonya víc než jen dezinfekci. Je také zdrojem útěchy v dobách nejistoty.

Každý z obyvatel se v životě bezpočtukrát setkal s tím, že mu do dlaní nalili kolonyu v restauracích, obchodech i na návštěvách. A nyní, kdy si ji sami lijí na ruce během karantény, v nich vyvolává nostalgický pocit blízkosti a vzájemné péče.

Kolonya má v Turecku dlouhou tradici, která se propojila s používáním růžové vody. Už od devátého století našeho letopočtu používaly kultury napříč Arabským poloostrovem výluhy z růžových lístků k aromatickým, kulinárním, zkrášlovacím i léčivým účelům. Peršané, Egypťané a Osmané je také používali k očistě a vítání hostů.

Do 19. století se do Osmanské říše dostala kolínská díky obchodním cestám z německého Kolína. Když se s ní poprvé setkal osmanský sultán Abdülhamit II., uzpůsobil ji místní tradici smícháním s růžovou vodou.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko sčítá hlasy ve volbách. Erdoganův favorit ztrácí

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Více souvisejících

Turecko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Víkendové počasí: Konec zimy a návrat jara. Meteorologové slibují příjemné teploty

Česko má před sebou ještě jednu mrazivou noc, již v pátek ale teploty překročí 10 stupňů. Oteplení pak bude pokračovat i o nadcházejícím víkendu a během příštího týdne. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) avizuje, že bude až 25 °C. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy