Turecko bylo odsouzeno za zadržení opozičních novinářů, každému musí vyplatit odškodné

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) dnes odsoudil Turecko za neoprávněné zadržení novinářů opozičního deníku Cumhuriyet. Podle soudu úřady zadržení odůvodnily pouhými domněnkami, a nikoliv podloženými důvody. Turecko by každému ze zadržených mělo vyplatit odškodnění ve výši 16.000 eur (zhruba 423.000 korun), píše agentura AFP. Turecká vláda se k rozsudku nevyjádřila.

Soud pro lidská práva Štrasburk
doporučujeme

Deset členů redakce a vedení opozičního deníku bylo zatčeno v listopadu roku 2016, několik měsíců po neúspěšném státním převratu proti prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi. Většina zadržených byla propuštěna v průběhu roku 2017, poslední z nich se ale dostal na svobodu až v dubnu roku 2018.

Turecké úřady zadržené podezřívaly z podpory a propagace teroristických skupin, například Strany kurdských pracujících a hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který podle Erdogana patří mezi iniciátory pokusu o převrat. Podporu a propagaci měly dokazovat články otištěné v deníku.

ECHR tento důvod pro zadržení odmítl. Podle soudu články neobsahovaly "podporu ani výzvu k použití násilí ve veřejné sféře". Články referovaly o veřejně známých informacích nebo se týkaly celospolečenské debaty v Turecku.

Zaměstnanci a novináři deníku Cumhuriyet, který patří do úzkého okruhu tureckých médií kritických vůči prezidentovi Erdoganovi, stanuli vícekrát před soudem v Turecku. V listopadu loňského roku trestní soud v Istanbulu potvrdil odsouzení k několika letům vězení 12 zaměstnanců listu za napomáhání teroristickým organizacím.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko po měsících opět zveřejnilo úplné statistiky covidu-19

25.11.2020 21:53 Turecké ministerstvo zdravotnictví dnes poprvé od konce července zveřejnilo počty všech nově…

Při explozi námořní miny byl u Saúdské Arábie poškozen tanker

25.11.2020 16:36 Výbuch miny dnes poškodil ropný tanker u pobřeží Saúdské Arábie v Rudém moři, poblíž hranice mezi…

OSN plánuje kontrolu tankeru u Jemenu, z opuštěného plavidla hrozí únik…

25.11.2020 14:27 Jemenští povstalci dali OSN dlouho očekávané povolení k návštěvě a kontrole opuštěného tankeru u…

Izraelské stíhačky útočily v Sýrii, zahynulo osm bojovníků proíránských…

25.11.2020 10:01 Při izraelských náletech na syrské území přišlo v noci na dnešek o život nejméně osm zahraničních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama