Turecko deportovalo Američana podezřelého z členství v IS

Turecké ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že Američan, který je podezřelý z členství v teroristické organizací Islámský stát (IS), byl deportován zpět do vlasti. Informovala o tom agentura Reuters. Muž v uplynulých dnech uvízl v hraničním pásmu mezi Tureckem a Řeckem, jelikož ho Řecko po vyhoštění z Turecka odmítlo přijmout.

Přidejte svůj názor

Bojovník Islámského státu
doporučujeme

Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu nyní oznámil, že muž byl před "krátkou chvílí" posazen do letadla.

Američan byl uvězněn na hranici pět dní poté, co byl vyhoštěn z Turecka a vyjádřil přání, aby směl odjet do Řecka. Řecké úřady mu ale vstup do země zakázaly. Ve čtvrtek turecké ministerstvo vnitra oznámilo, že muž bude navrácen do vlasti, Spojené státy mu vystavily cestovní doklady a souhlasily s jeho příjezdem.

Turecká média jej identifikovala jako devětatřicetiletého amerického občana Muhammada Darwise B., který má být jordánského původu.

Turecko dlouhodobě kritizuje západní státy za to, že nechtějí přijímat zpět své občany, kteří odešli bojovat do Sýrie či Iráku v řadách IS. Soylu se nechal slyšet, že Turecko není hotelem pro bojovníky IS a že země začne islamisty vracet do zemí jejich původu. Týkat by se to mělo i těch, kterým evropské státy už odebraly občanství právě ve snaze zabránit jejich návratu.

Turecko minulý měsíc zahájilo vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie proti kurdským milicím YPG, které považuje za teroristy. Při ní turečtí vojáci zadrželi některé uprchlé radikály z IS, kteří byli do té doby drženi v táborech a věznicích na syrském území. Podle oficiálních údajů bylo zadrženo 287 přívrženců IS, a to včetně žen a dětí. V tureckých věznicích je podle úřadů zadržována asi tisícovka radikálů z IS, z toho asi 737 osob jsou cizí státní příslušníci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v Turecku. Počet mrtvých stoupá, zřítily se desítky budov

26.01.2020 17:44 Aktualizováno Počet obětí pátečního zemětřesení ve východním Turecku stoupl na 36 a zraněných je skoro 1600,…

Slituje se Putin? Izraelka pašovala kontraband drog, teď chce milost

26.01.2020 15:58 Izraelka Naama Issacharová vězněná v Rusku za drogový delikt dnes požádala ruského prezidenta…

Rivaly spojil odpor k Íránu. Izrael povolí občanům cesty do Saúdské Arábie

26.01.2020 15:04 Izrael povolí svým občanům cesty do Saúdské Arábie z náboženských nebo obchodních důvodů. Oznámil…

Dohoda století? Diplomat rozcupoval Trumpovu politiku na Blízkém východě

26.01.2020 13:54 Bývalý americký velvyslanec v Izraeli Dan Shapiro dnes kritizoval současnou americkou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama