Turecko dokončilo přípravy na invazi do Sýrie, pak udeřilo

Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že dokončilo všechny přípravy ohlášené vojenské operace na severovýchodě Sýrie. Uvedla to dnes agentura Reuters. Později citovala dva turecké vládní činitele, podle nichž turecká armáda zaútočila v noci na dnešek na irácko-syrskou hranici. Cílem úderu bylo znemožnit kurdským bojovníkům využít tuto cestu k upevňování pozic v severovýchodní Sýrii.

Přidejte svůj názor 71 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

"Jedním z hlavních cílů bylo před operací v Sýrii odříznout tranzitní cestu mezi Irákem a Sýrií," řekl Reuters nejmenovaný bezpečnostní činitel. Tímto způsobem tak už podle něj syrští Kurdové nemohou získávat například munici. Zda byl při tureckých útocích někdo zraněn nebo zabit, není jasné. Podle jednoho z tureckých představitelů šlo o letecké údery, další činitel řekl, že armáda využila ke zničení místa "různé prostředky".

Vysoce postavený představitel americké vlády ve Washingtonu v noci na dnešek ujistil, že rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké vojáky působící v Sýrii z oblasti u tureckých hranic se týká jen padesátky až stovky příslušníků speciálních sil, kteří budou přemístěni na jiná místa v Sýrii. Neznamená to však začátek oficiálního odchodu amerických sil ze Sýrie. USA mají v Sýrii asi 1000 vojáků.

"Nejde o stažení ze Sýrie," ujistil zmíněný činitel podle agentury AFP a dodal, že přesuny amerických sil v Sýrii neznamenají podporu pro tureckou invazi do severní Sýrie. Ta má být zaměřena právě proti Kurdům, kteří spolu s Američany bojovali proti teroristické organizaci Islámský stát.

Turecko řadí milice syrských Kurdů (YPG) k teroristům a ke spojencům v Turecku zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Ankara je podle svého ministra zahraničí odhodlána "vyčistit syrské pohraničí od teroristů a zajistit bezpečnost Turecka". Turecko chce u hranic na severovýchodě Sýrie vytvořit bezpečnou zónu, která podle něj bude mít zásadní význam pro stabilitu a mír v regionu. Mají tak být vytvořeny podmínky nutné pro návrat syrských uprchlíků.

Loading...
Vstupte do diskuze (71)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan dal po jednání s Putinem Kurdům 150 hodin na stažení

22.10.2019 21:02 Kurdské milice v Sýrii dostanou na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem dalších…

Kurdové se stáhli ze severu Sýrie, nekolidují s Tureckem

22.10.2019 20:55 Syrští kurdští bojovníci dnes sdělili americké vládě, že se zcela stáhli z oblasti na severu Sýrie,…

Islámský stát na severu Iráku zabili šest policistů

22.10.2019 20:15 Šest policistů včetně dvou vysoce postavených velitelů přišlo dnes o život v severním Iráku při…

Kdo postřílel demonstranty v Iráku? Vyšetřovací komise našla děsivé důkazy

22.10.2019 16:06 Vyšetřovací komise irácké vlády dnes oznámila, že vinu za smrt 157 lidí při nedávných protivládních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama