Turecko kvůli koronaviru zpřísní opatření, dotknou se i ramadánu

Turecko kvůli rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem zpřísní restrikce a během muslimského postního měsíce ramadán, který začíná 13. dubna, nařídí uzavřít všechny restaurace a kavárny. V rizikových regionech, kterých je nyní 58 z celkových 81, budou od nynějška platit i víkendové uzávěry s omezením pohybu obyvatel.

Turecko, ilustrační foto
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca dnes pondělní rozhodnutí vlády zdůvodnil mimo jiné tím, že až 75 procent nově nakažených se potýká s některou z mutací viru SARS-CoV-2. To podle něj vysvětluje i denní bilance překračující 30.000 infikovaných, což je nejvíce od prosince.

Turecko podobně jako další země hodnotí riziko šíření nákazy podle epidemického vývoje v jednotlivých regionech, které pak řadí do čtyř stupňů nebezpečí. Nejrizikovějších regionů označených červeně je nyní 58 a žije v nich 80 procent turecké populace. Ještě na začátku března bylo červených regionů pouze 17.

Právě na začátku tohoto měsíce začalo Turecko postupně uvolňovat omezení a mimo jiné povolilo návrat žáků do škol nebo fungování restaurací, i když s omezenou kapacitou a otevírací dobou. Od té doby počty nakažených strmě rostou. Před dvěma týdny se denní bilance infikovaných pohybovaly kolem 20.000, nyní pravidelně překračují 30.000. V pondělí úřady hlásily 32.400 nových případů nákazy a 154 obětí covidu-19. Celkem má 84milionové Turecko od počátku pandemie přes 3,2 milionu nakažených a více než 31.000 úmrtí.

"Rostoucí počet případů nákazy, pacientů a mrtvých nás nutí přehodnotit dosavadní opatření," řekl v pondělí prezident Recep Tayyip Erdogan. "Budeme muset něco obětovat i během měsíce ramadánu," dodal.

Ministr zdravotnictví dnes podle agentury Anadolu oznámil, že Turecko brzy začne očkovat i vakcínou od firem Pfizer/BioNTech. Zatím využívalo očkovací látku čínské společnosti Sinovac Biotech, přičemž lidem už aplikovalo přes 15 milionů dávek této vakcíny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Afghánské síly jsou plně schopné bránit svou zemi, řekl prezident Ghaní

14.04.2021 20:23 Afghánské bezpečnostní síly jsou plně schopné bránit svou zemi, uvedl dnes prezident Ašraf Ghaní na…

Rozhodnutí obohacovat uran na 60 procent je odpovědí vašemu zlu, řekl…

14.04.2021 10:58 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes rozhodnutí Teheránu obohacovat uran na 60 procent označil za …

Izrael ohlásil íránský útok na svou loď u břehů SAE

13.04.2021 18:27 Izrael informoval o útoku na svou loď u břehů Spojených arabských emirátů. Podle televizní stanice…

Netanjahu může při sestavování nové izraelské vlády počítat s Bennettem

12.04.2021 17:20 Lídr izraelské ultranacionalistické strany Jamina Naftali Bennett dnes řekl, že jeho strana podpoří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama