Turecko má nejvíc nakažených koronavirem za tři týdny, nemocnice nezvládají

V Turecku se za uplynulý den potvrdilo 1083 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je nejvyšší denní nárůst počtu případů za předchozí tři týdny. Informovala o tom dnes místní média.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

V turecké metropoli už podle Ankarské lékařské komory (ATO) nejsou volná lůžka jednotek intenzivní péče v koronavirových nemocnicích a problémy s kapacitou mají také ostatní nemocnice v Ankaře. Zdravotnické ředitelství provincie Ankara ale tvrdí, že situaci v Ankaře má pod kontrolou.

"Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Ankaře bohužel dosáhl úrovně z počátku epidemie," prohlásil v úterý starosta turecké metropole Mansur Yavaş, zvolený do tohoto úřadu za opoziční koalici. Reagoval tak na zprávu ATO, podle níž ankarské nemocnice pro pacienty s covidem-19 už nemají volná lůžka na jednotkách intenzivní péče.

"Pandemie je v našem městě stále pod kontrolou," citoval opoziční server Ahval zdravotnické ředitelství provincie Ankara. Podle něj jsou lůžka nemocnic v Ankaře zaplněna z 50 procent a lůžka na jednotkách intenzivní péče z 63 procent.

Lékařská komora ATO ale také ve své zprávě za červen a červenec uvedla, že v Ankaře evidovaly koncem července v průměru téměř 1000 nových případů nákazy koronavirem za den. Přitom ministerstvo zdravotnictví v posledních dnech uvádělo podobná čísla za celou zemi.

V době vrcholu epidemie v Turecku, což bylo druhý a třetí týden v dubnu, evidovaly tamní úřady kolem 4000 případů nákazy denně. Jeden den to bylo i přes 5000 případů.

V Turecku, které má zhruba 83 milionů obyvatel, se podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví z úterního večera potvrdilo už 234.934 případů koronavirové nákazy, z toho 5765 lidí v souvislosti s novým koronavirem zemřelo a 218.491 se uzdravilo. Celkem provedly tamní úřady 4,9 milionu testů, z toho 46.249 za poslední den.

Turecko začátkem června uvolnilo většinu opatření zavedených v březnu kvůli koronaviru, ač turecká lékařská asociace tehdy varovala, že uvolnění je předčasné. Začátkem června se v Turecku po více než dvou měsících otevřely restaurace, kavárny, sportoviště či muzea a přestala platit omezení cestování mezi provinciemi i víkendová omezení volného pohybu, která vláda zaváděla od dubna pro velkou část oblastí, včetně Istanbulu a Ankary.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Izraelská vláda schválila zostření karantény. Jsme na okraji propasti,…

24.09.2020 12:21 Aktualizováno Izraelská vláda dnes po mnohahodinovém jednání schválila zostření podmínek celostátní karantény,…

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama