Turecko obvinilo sto lidí ze šíření koronavirové paniky, 19 zatčených

Turecké úřady viní téměř stovku lidí ze šíření falešných zpráv a paniky na sociálních sítích kvůli novém koronaviru, dvě desítky z nich už zatkly. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Turecko eviduje zatím 47 potvrzených případů nákazy novým koronavirem a stejně jako ostatní země přijalo řadu opatření proti jeho dalšímu šíření.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Turecká policie
doporučujeme

Turecké ministerstvo vnitra dle Reuters v prohlášení uvedlo, že odhalilo 93 účtů na sociálních sítích, jejichž prostřednictvím lidé podle něj šířili falešné zprávy o koronaviru. Podle agentury Bianet tito lidé mimo jiné kritizovali tureckou vládou, že nepřijímá dostatečná opatření proti šíření nákazy a že zamlčuje skutečný počet lidí nakažených koronavirem. Ministerstvo též uvedlo, že takové zprávy způsobují paniku, strach a obavy mezi lidmi.

"Devatenáct podezřelých už bylo zadrženo a nyní pokračujeme v identifikování a zatýkání ostatních," uvedlo ministerstvo vnitra v pondělí v prohlášení.

Turecko oznámilo první případ nákazy koronavirem až minulou středu, kdy už úřady v řadě zemí Asie a Evropy hlásily desítky případů. To vedlo k diskusím na sociálních sítích a pochybnostem, zda vláda záměrně první případy nezatajovala.

zdroj: YouTube

Také turecká lékařská komora (TTB) v pondělí kritizovala režim, že se v zemi dělá málo testů. Je tak podle ní pravděpodobné, že je v Turecku mnohem více případů, než udávají úřady.

Turecko v rámci preventivních opatření už koncem února zakázalo letecké spojení s Čínou, odkud se v prosinci začal nový koronavirus šířit do světa, a se sousedním Íránem, s nímž Ankara uzavřela i pozemní hranice. Poté zrušila turecká vláda letecké spojení s dalšími dvěma desítkami zemí.

Zavřeny už jsou v Turecku od minulého týdne školy a ode dneška je i zastaven provoz všech kaváren, kin, posiloven, bazénů či koncertních hal. Zrušeny jsou také hromadné modlitby v mešitách. Na 90.000 mešit v zemi ale zůstane otevřených pro individuální modlitby.

Koronavirus může být další ranou tureckému hospodářství po finanční krizi z roku 2018, která snížila poptávku spotřebitelů. Těžkou ranou bude omezení letecké dopravy pro cestovní ruch, který v posledních letech v této zemi rychle rostl a mohl turecké ekonomice pomoci k oživení. Turecko loni navštívilo rekordních téměř 52 milionů turistů, což bylo podle tureckého statistického úřadu o 13,7 procenta více než v roce 2018.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdská Arábie čeká až 200 000 nakažených koronavirem

07.04.2020 18:10 Saúdská Arábie očekává, že v následujících několika týdnech může zaznamenat až 200.000 případů…

Křivka epidemie covid-19 v Íránu se zplošťuje. 62 500 nakažených a 3872…

07.04.2020 14:09 Aktualizováno V Íránu přibylo za minulých 24 hodin přes 2000 lidí nakažených koronavirem a celkem je jich tam víc…

Izraelci museli kvůli koronaviru do karantény, park je pro šakaly

07.04.2020 11:58 Ve futuristickém dokumentárním seriálu Život po lidstvu je vidět lva s nádhernou hřívou…

Obávanou americkou zbraň nezískal ani Izrael. Politolog prozradil důvod

07.04.2020 00:01 NÁZOR – Izraeli se dostává velké vojenské pomoci od Spojených států, ať ve formě financí, či zbraní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy