Turecko odmítlo západní kritiku zákroků proti studentům

Turecké ministerstvo zahraničí dnes odmítlo kritiku policejních zákroků proti demonstracím studentů Bosporské univerzity, která zazněla ze Spojených států a od OSN. Ankara vyzvala ostatní země, aby se nevměšovaly do vnitřních záležitostí Turecka, uvedla agentura AP. Studenti a akademici protestují proti novému rektorovi, kterého do funkce jmenoval prezident Recep Tayyip Erdogan. Při demonstracích už byly zadrženy stovky lidí.

Turecko, ilustrační foto
doporučujeme

"Nikomu nepřísluší zasahovat do vnitřních záležitostí Turecka," zdůraznila turecká diplomacie. Podle Ankary jsou zásahy proti studentům "nezbytná a přiměřená opatření", která mají zabránit páchání nezákonných činů. Ministerstvo tvrdí, že Turecko dodržuje občanská práva. Zásahy proti demonstrantům obhajuje jako boj proti terorismu.

Podle tureckého ministerstva vnitra bylo od začátku demonstrací v lednu zadrženo přes 500 lidí, z nichž byla většina propuštěna. Přes 100 osob se ale stále nachází pod policejní kontrolou.

Úřad OSN pro lidská práva a americké ministerstvo zahraničí ve středu kritizovaly tvrdý přístup tureckých úřadů proti demonstrantům. OSN a USA také odmítly výroky tureckých vládních činitelů vůči sexuálním menšinám, které zazněly v souvislosti se zadržením čtyř studentů Bosporské univerzity. Ti minulý týden vystavili kresbu znázorňující islámskou svatyni Kaabu s duhovou vlajkou, která je symbolem gay a lesbického hnutí.

Demonstrace v Istanbulu vypukly v lednu poté, co Erdogan jmenoval novým rektorem Bosporské univerzity Meliha Bulua. Demonstrující studenti a akademici jej považují za politického činitele bez hlubšího vztahu s univerzitou, na které před tím profesně nepůsobil. Erdogan získal pravomoc jmenovat rektory tureckých univerzit po neúspěšném převratu v roce 2016. Podle studentů se turecký prezident snaží jmenováním převzít kontrolu nad univerzitou, která je považována za nejprestižnější vysokou školu v zemi.

Rektor Bulu ve středu odmítl kvůli protestům rezignovat. Prezident Erdogan označil tentýž den protestující za teroristy.

Témata: Turecko | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Izrael očkoval alespoň jednou dávkou vakcíny polovinu obyvatel

26.02.2021 10:02 Izraelští zdravotníci poskytli alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už polovině obyvatel.…

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Izrael daruje symbolické množství vakcín dalším státům včetně Česka

23.02.2021 16:16 Izrael daruje symbolické množství vakcín proti koronaviru Palestincům a několika zemím. S odkazem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama