Turecko ohlásilo vojenské cvičení "Středozemní bouře", bude se konat u Kypru

Turecko ohlásilo nové vojenské cvičení ve východním Středomoří, které začne v neděli poblíž ostrova Kypr. Informovala o tom dnes s odvoláním na turecké ministerstvo obrany agentura DPA. Manévry se uskuteční v době zvýšeného napětí, které v oblasti panuje kvůli tureckému průzkumu těžby ropy a zemního plynu.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Cvičení s názvem Středozemní bouře by mělo trvat do čtvrtka. Manévrů se zúčastní i síly mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republiky. Cílem je podle Ankary posílení "oboustranného tréninku, spolupráce a vzájemné součinnosti". Odehrávat se bude na zemi, na moři i ve vzduchu.

Turecko mezi Krétou a Kyprem provádí průzkum nalezišť ropy a zemního plynu, což Řecko považuje za narušení své suverenity. Ankara porušení mezinárodního práva popírá a jako doprovod průzkumné lodi vyslala vojenská plavidla. Řecko v reakci minulý týden uspořádalo námořní manévry, ke kterým se připojily Francie, Itálie a Kypr.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve čtvrtek oznámil, že Atény a Ankara souhlasily se zahájením rozhovorů, které mají vést k uvolnění nynějšího napětí. Zprostředkovat rozhovory se snaží také německá diplomacie.

Severokyperská turecká republika vznikla na severu ostrova v roce 1983 poté, co Turecko v roce 1974 vyslalo na Kypr vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. Stát na severu Kypru ale uznává jen Turecko. V jižní části ostrova funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama