Turecko ohlásilo vojenské cvičení "Středozemní bouře", bude se konat u Kypru

Turecko ohlásilo nové vojenské cvičení ve východním Středomoří, které začne v neděli poblíž ostrova Kypr. Informovala o tom dnes s odvoláním na turecké ministerstvo obrany agentura DPA. Manévry se uskuteční v době zvýšeného napětí, které v oblasti panuje kvůli tureckému průzkumu těžby ropy a zemního plynu.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Cvičení s názvem Středozemní bouře by mělo trvat do čtvrtka. Manévrů se zúčastní i síly mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republiky. Cílem je podle Ankary posílení "oboustranného tréninku, spolupráce a vzájemné součinnosti". Odehrávat se bude na zemi, na moři i ve vzduchu.

Turecko mezi Krétou a Kyprem provádí průzkum nalezišť ropy a zemního plynu, což Řecko považuje za narušení své suverenity. Ankara porušení mezinárodního práva popírá a jako doprovod průzkumné lodi vyslala vojenská plavidla. Řecko v reakci minulý týden uspořádalo námořní manévry, ke kterým se připojily Francie, Itálie a Kypr.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve čtvrtek oznámil, že Atény a Ankara souhlasily se zahájením rozhovorů, které mají vést k uvolnění nynějšího napětí. Zprostředkovat rozhovory se snaží také německá diplomacie.

Severokyperská turecká republika vznikla na severu ostrova v roce 1983 poté, co Turecko v roce 1974 vyslalo na Kypr vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. Stát na severu Kypru ale uznává jen Turecko. V jižní části ostrova funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael vydá do Austrálie exředitelku židovské školy, je obviněna ze…

21.09.2020 10:36 Izraelský soud dnes povolil vyhostit ženu, která je v Austrálii obviněná ze sexuálního zneužívání…

Studna v Egyptě vydala tajemství: Archeologové vyzdvihli 27 sarkofágů

21.09.2020 07:15 Archeologové odhalili celkem 27 sarkofágů zakopaných před více než 2500 lety na starodávném…

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

AP: Spojené státy kvůli Rusku vyslaly do Sýrie další posily

19.09.2020 20:54 Spojené státy vyslaly dalších téměř 100 vojáků a několik obrněných vozidel do východní Sýrie v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama