Turecko potvrdilo úmysl zařadit rakety S-400 do výzbroje, chce jednat s USA o stíhačkách F-35

Ministr obrany Hulusi Akar dnes potvrdil záměr Turecka zařadit do výzbroje armády ruský systém protivzdušné obrany S-400. Turecko chce také jednat se Spojenými státy o pokračování spolupráce v programu stíhaček F-35. Washington právě kvůli záměru využít ruskou techniku odmítá Ankaře F-35 poskytnout a kvůli raketovému systému, který turecká armáda testuje od října, hrozí sankcemi.

Raketový systém S-400
doporučujeme

"Využijeme systém S-400 podobným způsobem jako další členské země NATO používají stávající systém S-300," uvedl ministr při slyšení v tureckém parlamentu. Ruský systém S-300 mají ve výzbroji tři členské země NATO, jsou jimi Bulharsko, Řecko a Slovensko.

Turecko chce podle agentury AP vést debaty se Spojenými státy o slučitelnosti ruského systému s americkými stíhacími letouny nejnovější generace F-35. Turecko vyrábí některé součástky tohoto letounu a chce jich 100 kusů koupit.

Spojené státy ale zemi pohrozily, že Turecko z programu stíhacích letounů vyloučí a zavedou proti zemi sankce. Podle USA představuje systém pro F-35 hrozbu.

Turecká vláda v minulosti uvedla, že se ke koupi systému S-400 odhodlala kvůli tomu, že Spojené státy jí odmítly prodat americký protivzdušný systém Patriot.

K tureckému postupu vyjádřila výhrady i Severoatlantická aliance. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga nelze systém zapojit do aliančních struktur a Turecko vyzval, aby svou vyzbrojení své protivzdušné obrany řešilo jiným způsobem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaderná dohoda dostává další trhliny. Írán chystá zákon o navýšení úrovně…

01.12.2020 14:54 Aktualizováno V íránském parlamentu dnes prošel v prvním čtením návrh zákona, který má zemi umožnit obohacovat…

Epidemie koronaviru v Izraeli není na ústupu, počet nakažených zase narůstá

01.12.2020 10:42 Izraelské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo 1227 nových případů koronaviru, což je nejvyšší…

Erdoganovy čistky neberou konce. Kvůli puči z roku 2016 zatčeny další…

01.12.2020 08:45 Turecká prokuratura vydala zatykače na dalších osm desítek vojáků kvůli pokusu části ozbrojených…

Jak zastavit íránský jaderný program? Historik nedoporučuje silové řešení

01.12.2020 00:01 NÁZOR - Je to téměř rok, kdy americký nálet u Bagdádu zabil generála Kásima Solejmáního, velitele…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama