Turecko prý dále vyrábí a dodává díly pro letouny F-35

Turecko nadále vyrábí a dodává komponenty pro americké nejnovější stíhačky F-35, ačkoliv bylo ze zbrojního programu před téměř rokem vyřazeno kvůli nákupu ruského protileteckého systému. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil šéf tureckého sdružení obranného průmyslu Ismail Demir.

"Neviditelná" stíhačka F-35
doporučujeme

Loni v červenci, kdy Ankara obdržela od Moskvy první dodávku systému protivzdušné obrany S-400, Washington oznámil, že Turecko do letošního března vyřadí z programu svého supermoderního letounu F-35. Spojené státy rovněž prohlásily, že na Turecko hodlají uvalit sankce na základě zákona postihujícího nákup ruských zbraní.

Turecko bylo jak výrobcem součástek letounu, tak předpokládaným významným kupcem radarem nezachytitelných stíhaček americké firmy Lockheed Martin. Washington tvrdí, že ruský systém S-400 je nekompatibilní se zbraňovými systémy NATO a že stíhačky F-35 ohrožuje, což Ankara popírá.

"Ve Spojených státech panovala shoda na tom, že se pro (stíhačky) F-35 z Turecka po březnu 2020 nic kupovat nebude, ale tento přístup už skončil," řekl Demir. Bez uvedení dalších podrobností dodal, že kvůli celosvětové koronavirové pandemii březnová lhůta přestala platit.

"Naše firmy pokračují ve výrobě a dodávkách," uvedl Demir s tím, že Turecko zůstává "loajálním partnerem" programu. Vyřazení Turecka ze spolupráce na projektu by podle něj přišlo zbylé členy programu na 600 milionů dolarů (15,1 miliardy korun).

Podle tureckých představitelů bylo rozmísťování ruského systému S-400 v v dubnu přerušeno kvůli epidemii koronaviru, po jejím odeznění bude ale pokračovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AP: Spojené státy kvůli Rusku vyslaly do Sýrie další posily

19.09.2020 20:54 Spojené státy vyslaly dalších téměř 100 vojáků a několik obrněných vozidel do východní Sýrie v…

S pompézními svatbami je konec. Epidemie utnula kontroverzní tradici v…

19.09.2020 14:15 Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo…

Armáda našla v bejrútském přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky

19.09.2020 13:32 Libanonská armáda našla při prohledávání zničeného bejrútského přístavu 1,3 tuny zábavní…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama