Turecko prý dále vyrábí a dodává díly pro letouny F-35

Turecko nadále vyrábí a dodává komponenty pro americké nejnovější stíhačky F-35, ačkoliv bylo ze zbrojního programu před téměř rokem vyřazeno kvůli nákupu ruského protileteckého systému. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil šéf tureckého sdružení obranného průmyslu Ismail Demir.

Přidejte svůj názor

"Neviditelná" stíhačka F-35
doporučujeme

Loni v červenci, kdy Ankara obdržela od Moskvy první dodávku systému protivzdušné obrany S-400, Washington oznámil, že Turecko do letošního března vyřadí z programu svého supermoderního letounu F-35. Spojené státy rovněž prohlásily, že na Turecko hodlají uvalit sankce na základě zákona postihujícího nákup ruských zbraní.

Turecko bylo jak výrobcem součástek letounu, tak předpokládaným významným kupcem radarem nezachytitelných stíhaček americké firmy Lockheed Martin. Washington tvrdí, že ruský systém S-400 je nekompatibilní se zbraňovými systémy NATO a že stíhačky F-35 ohrožuje, což Ankara popírá.

"Ve Spojených státech panovala shoda na tom, že se pro (stíhačky) F-35 z Turecka po březnu 2020 nic kupovat nebude, ale tento přístup už skončil," řekl Demir. Bez uvedení dalších podrobností dodal, že kvůli celosvětové koronavirové pandemii březnová lhůta přestala platit.

"Naše firmy pokračují ve výrobě a dodávkách," uvedl Demir s tím, že Turecko zůstává "loajálním partnerem" programu. Vyřazení Turecka ze spolupráce na projektu by podle něj přišlo zbylé členy programu na 600 milionů dolarů (15,1 miliardy korun).

Podle tureckých představitelů bylo rozmísťování ruského systému S-400 v v dubnu přerušeno kvůli epidemii koronaviru, po jejím odeznění bude ale pokračovat.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V zemích Perského zálivu je už 200 tisíc nakažených

27.05.2020 21:22 Počet nakažených koronavirem se v šesti arabských zemích Perského zálivu za necelý měsíc…

Abbás by se měl vyjádřit k platnosti dohod s Izraelem

27.05.2020 17:42 Mezinárodní trestní soud (ICC), který se chystá rozhodnout o své pravomoci na palestinských územích…

V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

26.05.2020 22:28 V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán…

Petříčkova kritika Izraele vyvolala v Česku politickou bouři, píše list…

26.05.2020 12:52 Kritika izraelského plánu anektovat židovské osady na Západním břehu Jordánu, kterou v sobotním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy