Turecko se nebude zdráhat v Libyi "použít nutné prostředky"

Turecko dnes varovalo, že se nebude zdráhat "použít nutné prostředky", aby v Libyi podpořilo mezinárodně uznávanou vládu v hlavním městě Tripolisu. Ta bojuje proti kabinetu sídlícímu na východě země, který má podporu Egypta či Ruska. Ankara však dnes v diskusi s ruskými představiteli zároveň slíbila, že bude pokračovat ve snaze vyjednat mezi oběma stranami příměří, píší agentury AFP a Reuters.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Libye se potýká s chaosem od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. V Tripolisu vládne kabinet uznaný OSN, východ země kontroluje vláda, za níž stojí armáda polního maršála Chalífy Haftara.

"Naše země bude i nadále stát po boku libyjského lidu proti jakékoliv formě tyranie a nebude se zdráhat použít nutné prostředky," uvedla v prohlášení turecká vláda po setkání národní bezpečnostní rady, kterému předsedal prezident Recep Tayyip Erdogan.

O situaci v severoafrické zemi dnes Ankara hovořila i s Moskvou. "Právě jsme s Ruskem dospěli ke shodě, že se v Libyi zasadíme o přesvědčivý a udržitelný klid zbraní," uvedl po jednání Erdoganův mluvčí Ibrahim Kalin, podle kterého však musí být jakákoliv budoucí dohoda založená na ústupu Haftarových jednotek z přímořského města Syrta a středolibyjské Džufry. Kalin zároveň východní kabinet označil za nelegitimní, píše Reuters.

K napětí v Libyi v uplynulých týdnech přispěl i Egypt; tamní prezident Abdal Fattáh Sísí nejdříve prohlásil, že Káhira je přístupná vojenské intervenci v zemi. Egyptský parlament následně v pondělí schválil rozmístění jednotek egyptské armády v zahraničí, čímž de facto případnému zásahu v Libyi otevřel cestu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vraždu Chášukdžího podle amerických zpravodajců schválil korunní princ

26.02.2021 21:34 Aktualizováno Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít…

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Izrael očkoval alespoň jednou dávkou vakcíny polovinu obyvatel

26.02.2021 10:02 Izraelští zdravotníci poskytli alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už polovině obyvatel.…

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama