Turecko se nebude zdráhat v Libyi "použít nutné prostředky"

Turecko dnes varovalo, že se nebude zdráhat "použít nutné prostředky", aby v Libyi podpořilo mezinárodně uznávanou vládu v hlavním městě Tripolisu. Ta bojuje proti kabinetu sídlícímu na východě země, který má podporu Egypta či Ruska. Ankara však dnes v diskusi s ruskými představiteli zároveň slíbila, že bude pokračovat ve snaze vyjednat mezi oběma stranami příměří, píší agentury AFP a Reuters.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Libye se potýká s chaosem od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. V Tripolisu vládne kabinet uznaný OSN, východ země kontroluje vláda, za níž stojí armáda polního maršála Chalífy Haftara.

"Naše země bude i nadále stát po boku libyjského lidu proti jakékoliv formě tyranie a nebude se zdráhat použít nutné prostředky," uvedla v prohlášení turecká vláda po setkání národní bezpečnostní rady, kterému předsedal prezident Recep Tayyip Erdogan.

O situaci v severoafrické zemi dnes Ankara hovořila i s Moskvou. "Právě jsme s Ruskem dospěli ke shodě, že se v Libyi zasadíme o přesvědčivý a udržitelný klid zbraní," uvedl po jednání Erdoganův mluvčí Ibrahim Kalin, podle kterého však musí být jakákoliv budoucí dohoda založená na ústupu Haftarových jednotek z přímořského města Syrta a středolibyjské Džufry. Kalin zároveň východní kabinet označil za nelegitimní, píše Reuters.

K napětí v Libyi v uplynulých týdnech přispěl i Egypt; tamní prezident Abdal Fattáh Sísí nejdříve prohlásil, že Káhira je přístupná vojenské intervenci v zemi. Egyptský parlament následně v pondělí schválil rozmístění jednotek egyptské armády v zahraničí, čímž de facto případnému zásahu v Libyi otevřel cestu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Média: Nitrát, jenž vybuchl v Bejrútu, byl z ruské lodi

05.08.2020 18:43 Dusičnan amonný, jehož úterní výbuch v bejrútském skladu připravil o život na stovku lidí a více…

Mysleli jsme, že to je útok. Domy vzdálené kilometry od epicentra mají…

05.08.2020 18:02 Obyvatelé Bejrútu jsou z úterního výbuchu stále v šoku, všude na ulicích leží sklo, nemocnice jsou…

Český záchranný tým USAR míří do Bejrútu, zapojí se do pomoci po ničivé…

05.08.2020 17:30 Čeští záchranáři dorazí do Libanonu dnes kolem 19:00 místního času (18:00 SELČ) a budou druhou nebo…

Polovina Bejrútu zničená. Exploze napáchaly škody za miliardy dolarů,…

05.08.2020 17:10 Úterní výbuch v libanonské metropoli Bejrútu způsobil škody v hodnotě tří až pěti miliard dolarů …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama