Turecko a USA vytvářejí bezpečnostní zónu v Sýrii, navzdory odporu Asada

Na jihovýchodě Turecka začalo fungovat společné turecko-americké operační centrum, které má koordinovat ustavení bezpečnostní zóny na severu Sýrie. Podle státní agentury Anadolu to dnes uvedl turecký ministr obrany Hulusi Akar.

Spojené státy se začátkem srpna s Tureckem dohodly na vytvoření bezpečnostní zóny, která má fungovat jako koridor a pomoci bezpečnému návratu syrských uprchlíků do vlasti. Zároveň ale z hraničního území vytlačí ozbrojené kurdské oddíly. Ankara opakovaně hrozila, že proti Kurdům zahájí masivní vojenskou operaci.

Bližší údaje o podobě nárazníkové zóny nebyly zveřejněny. Turecko chce podle agentury AP společně s USA získat pod svou kontrolu pohraniční pás území východně od řeky Eufrat v šířce až 30 kilometrů. Podle přestav Ankary na něm nebudou působit ozbrojené milice syrských Kurdů (YPG), které Turecko řadí k teroristům a spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Američtí vojáci působí v severovýchodní Sýrii po boku kurdských sil a společně bojovali proti Islámskému státu. Rozdílné postoje vůči kurdským bojovníkům v Sýrii se staly zdrojem napětí mezi spojenci v NATO Ankarou a Washingtonem.

Syrská vláda dohodu o vytvoření bezpečnostní zóny uzavřené začátkem tohoto měsíce označila za porušení své suverenity. Uvedla také, že zóna je součástí tureckých "expanzionických ambicí" v Sýrii, kterým pomáhají Spojené státy spolu s kurdskými jednotkami.

Akar dnes naopak kritizoval syrskou vládu za porušení dohody o příměří v syrské severozápadní provincii Idlib, kde vojska prezidenta Bašára Asada v rámci několik měsíců trvající ofenzivy dobyla v posledních dnech řadu vesnic a město Chán Šajchún.

Kvůli zhroucení části fronty bráněné džihádistickými jednotkami zůstalo v obklíčení syrských vládních jednotek turecké pozorovatelské stanoviště. Akar pohrozil, že Turecko vrátí úder v případě, že turečtí vojáci budou napadeni.

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize Sýrie Turecko USA (Spojené státy americké) Bašár Asad Turecká armáda

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 29 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy