Turecko a USA vytvářejí bezpečnostní zónu v Sýrii, navzdory odporu Asada

Na jihovýchodě Turecka začalo fungovat společné turecko-americké operační centrum, které má koordinovat ustavení bezpečnostní zóny na severu Sýrie. Podle státní agentury Anadolu to dnes uvedl turecký ministr obrany Hulusi Akar.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Spojené státy se začátkem srpna s Tureckem dohodly na vytvoření bezpečnostní zóny, která má fungovat jako koridor a pomoci bezpečnému návratu syrských uprchlíků do vlasti. Zároveň ale z hraničního území vytlačí ozbrojené kurdské oddíly. Ankara opakovaně hrozila, že proti Kurdům zahájí masivní vojenskou operaci.

Bližší údaje o podobě nárazníkové zóny nebyly zveřejněny. Turecko chce podle agentury AP společně s USA získat pod svou kontrolu pohraniční pás území východně od řeky Eufrat v šířce až 30 kilometrů. Podle přestav Ankary na něm nebudou působit ozbrojené milice syrských Kurdů (YPG), které Turecko řadí k teroristům a spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Američtí vojáci působí v severovýchodní Sýrii po boku kurdských sil a společně bojovali proti Islámskému státu. Rozdílné postoje vůči kurdským bojovníkům v Sýrii se staly zdrojem napětí mezi spojenci v NATO Ankarou a Washingtonem.

Syrská vláda dohodu o vytvoření bezpečnostní zóny uzavřené začátkem tohoto měsíce označila za porušení své suverenity. Uvedla také, že zóna je součástí tureckých "expanzionických ambicí" v Sýrii, kterým pomáhají Spojené státy spolu s kurdskými jednotkami.

Akar dnes naopak kritizoval syrskou vládu za porušení dohody o příměří v syrské severozápadní provincii Idlib, kde vojska prezidenta Bašára Asada v rámci několik měsíců trvající ofenzivy dobyla v posledních dnech řadu vesnic a město Chán Šajchún.

Kvůli zhroucení části fronty bráněné džihádistickými jednotkami zůstalo v obklíčení syrských vládních jednotek turecké pozorovatelské stanoviště. Akar pohrozil, že Turecko vrátí úder v případě, že turečtí vojáci budou napadeni.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuvajt má nového vládce. Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah se stal…

30.09.2020 12:14 Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah dnes složil přísahu a stal se novým vládcem Kuvajtu poté, co…

Turecko slíbilo Ázerbájdžánu podporu, Macron kritizuje "bojechtivou"…

30.09.2020 11:22 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u sporné horské enklávy pokračují dnes čtvrtým dnem…

Izraelský parlament schválil zákon omezující demonstrace. Krok k diktatuře…

30.09.2020 08:22 Izraelští poslanci po mnohahodinové debatě dnes ráno schválili zákon, který dočasně zakazuje lidem…

Hlad ohrožuje statisíce syrských dětí. Matka tři týdny šetřila na jediné…

29.09.2020 13:55 Dalších 700.000 dětí v Sýrii je ohroženo hladem v důsledku špatné ekonomické situace o dopadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama