Turecko a USA vytvářejí bezpečnostní zónu v Sýrii, navzdory odporu Asada

Na jihovýchodě Turecka začalo fungovat společné turecko-americké operační centrum, které má koordinovat ustavení bezpečnostní zóny na severu Sýrie. Podle státní agentury Anadolu to dnes uvedl turecký ministr obrany Hulusi Akar.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Spojené státy se začátkem srpna s Tureckem dohodly na vytvoření bezpečnostní zóny, která má fungovat jako koridor a pomoci bezpečnému návratu syrských uprchlíků do vlasti. Zároveň ale z hraničního území vytlačí ozbrojené kurdské oddíly. Ankara opakovaně hrozila, že proti Kurdům zahájí masivní vojenskou operaci.

Bližší údaje o podobě nárazníkové zóny nebyly zveřejněny. Turecko chce podle agentury AP společně s USA získat pod svou kontrolu pohraniční pás území východně od řeky Eufrat v šířce až 30 kilometrů. Podle přestav Ankary na něm nebudou působit ozbrojené milice syrských Kurdů (YPG), které Turecko řadí k teroristům a spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Američtí vojáci působí v severovýchodní Sýrii po boku kurdských sil a společně bojovali proti Islámskému státu. Rozdílné postoje vůči kurdským bojovníkům v Sýrii se staly zdrojem napětí mezi spojenci v NATO Ankarou a Washingtonem.

Syrská vláda dohodu o vytvoření bezpečnostní zóny uzavřené začátkem tohoto měsíce označila za porušení své suverenity. Uvedla také, že zóna je součástí tureckých "expanzionických ambicí" v Sýrii, kterým pomáhají Spojené státy spolu s kurdskými jednotkami.

Akar dnes naopak kritizoval syrskou vládu za porušení dohody o příměří v syrské severozápadní provincii Idlib, kde vojska prezidenta Bašára Asada v rámci několik měsíců trvající ofenzivy dobyla v posledních dnech řadu vesnic a město Chán Šajchún.

Kvůli zhroucení části fronty bráněné džihádistickými jednotkami zůstalo v obklíčení syrských vládních jednotek turecké pozorovatelské stanoviště. Akar pohrozil, že Turecko vrátí úder v případě, že turečtí vojáci budou napadeni.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské zbraně nemají šanci? Analytik popsal, co se děje na Blízkém východě

22.09.2019 00:01 NÁZOR - Americké letouny F-35 jsou na zcela jiné úrovni, než je ta, s níž si dokáže poradit ruská…

Islámský stát opět děsí Irák, přihlásil se k pátečnímu atentátu na šíitské…

21.09.2019 21:09 K odpovědnosti za páteční výbuch minibusu poblíž šíitské svatyně v iráckém městě Karbalá se dnes…

Krize po útoku na Saúdskou Arábii graduje, ministr pohrozil Íránu tvrdou…

21.09.2019 16:54 Pokud vyšetřování potvrdí, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení je zodpovědný Írán, Saúdská…

Padne Sísí? Egypťané se bouří proti prezidentovi, rozlítila je série…

21.09.2019 14:47 Aktualizováno Egyptské bezpečnostní síly rozháněly v pátek večer slzným plynem demonstranty, kteří se sešli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama