Turecko začalo jednat. Přesune milion uprchlíků

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Podle něj oblast nejvíc ohrožují teroristické organizace, což je podle něj Islámský stát stejně jako turecká Strana kurdských pracujících (PKK), milice syrských Kurdů YPG i hnutí FETÖ tureckého duchovního Fethullaha Gülena.

"Zkušenost minulých osmi let v Sýrii ukazuje, že není možné jednu teroristickou organizaci zničit s pomocí jiné," řekl Erdogan. Narážel tak na boj YPG, které v rámci arabsko-kurdské koalice Syrských demokratických sil (SDF) čelily Islámskému státu, za což jsou ve světě oceňovány. Turecko ale kurdské milice řadí k PKK a státní sdělovací prostředky o nich píší jako o jedné organizaci pod zkratkou PKK/YPG.

Erdogan dnes zopakoval, že operace Pramen míru zahájená 9. října má dva cíle: "Prvním je zcela skoncovat s teroristickou hrozbou, kterou představuje PKK/YPG na severu Sýrie. Druhým je umožnit návrat 3,65 milionu Syřanů, o něž se Turecko stará osm let."

USA umožnily Turecku zahájit boje na severu Sýrie stažením svých vojáků z postů, jež střežili Američané společně se spojeneckými Kurdy. Teď ovšem Washington naléhá na ukončení bojů, do 24 hodin má do Ankary odletět viceprezident Mike Pence. Pro ukončení bojů se v dnešním telefonátu s iráckým prezidentem Barhamem Sálihem vyslovil také šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

Fahrettin Altun z tiskového oddělení Erdoganova úřadu dnes prohlásil, že operace bude pokračovat "s nebo bez podpory" světa. O spojenecké dohodě, kterou o víkendu uzavřeli Kurdové se syrskou vládou, prohlásil, že je to "špinavý obchod". "Budeme dále bojovat proti teroristickým skupinám včetně IS, ať nás svět podpoří, nebo ne," řekl Altun.

Situaci sleduje také Rusko, které chce zabránit střetu syrské a turecké armády a rozmístilo mezi ně své síly. Ruský zástupce v Sýrii dnes řekl, že Kurdové pustili syrské vojáky do určitých oblastí včetně města Manbidže. To předtím střežili Kurdové s mezinárodní koalici, jež se z města nyní stáhla.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie v Bagdádu zabila čtyři demonstranty, jednoho usmrtil zábleskový…

14.11.2019 11:53 Aktualizováno Irácké bezpečnostní síly dnes v Bagdádu zabily nejméně čtyři demonstranty a dalších více než 60…

Nová smršť raket. Příměří mezi Izraelem a Islámským džihádem zkrachovalo

14.11.2019 11:50 Aktualizováno Izrael a radikální palestinská skupina Islámský džihád se dohodly na příměří v Pásmu Gazy a jeho…

Rusko buduje v Sýrii vrtulníkovou základnu, na místě už jsou bitevní…

14.11.2019 09:42 Rusko na severovýchodě Sýrie u města Kámišlí na hranicích s Tureckem začalo budovat vrtulníkovou…

Zloději ropy zavinili tragédii. Potrubí vzplálo, sedm mrtvých

14.11.2019 07:36 Nejméně sedm obětí si ve středu vyžádal požár, který způsobil únik paliva z ropovodu na severu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama