Turecko zahájilo severozápadně od Kypru dvoutýdenní cvičení

Turecko dnes zahájilo severozápadně od Kypru dvoutýdenní vojenské cvičení. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ve východním Středomoří v posledních týdnech narůstá napětí kvůli sporu Řecka a Turecka o průzkum těžby ropy a zemního plynu.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

 Průzkumy, které Turecko provádí, Řecko považuje za narušení své suverenity. Od středy do pátku už mezi Krétou a Kyprem prováděly společné vojenské cvičení i Řecko, Francie, Itálie a Kypr.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kvůli sporu v pátek telefonicky hovořil s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Erdogan podle agentury Anadolu uvedl, že NATO musí bránit jednostranným krokům, které ignorují mezinárodní právo, a upozornil, že Turecko bude pokračovat v ochraně svých práv a zájmů kdekoli.

"Strategie Turecka v posledních letech nebyla strategií spojence NATO," řekl v pátek novinářům francouzský prezident Emmanuel Macron. Vedle napětí ve Středomoří jako příklad uvedl postup Turecka v Sýrii a v Libyi.

Turecko-řecký spor ohledně průzkumu těžby ve východním Středomoří byl také jedním z témat dvoudenního neformálního jednání ministrů zahraničí Evropské unie, které v pátek skončilo v Berlíně. Podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka unie nevylučuje možnost potrestat Turecko sankcemi, pokud Ankara nepřestane jednostranně využívat sporné vody. "Chování Turecko vzbuzuje čím dál větší obavy," řekl šéf unijní diplomacie Joseph Borrell.

Vleklý spor dvou středomořských zemí eskaloval poté, co si Turecko a Řecko vytyčily námořní hranice s Libyí a Ankara minulý měsíc do sporných vod poslala loď.

Před dvěma týdny se v oblasti srazila řecká fregata Limnos s jedním z tureckých válečných plavidel, které doprovázejí tureckou průzkumnou loď Oruç Reis, a podle řeckých médií ho vážně poškodila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuvajt má nového vládce. Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah se stal…

30.09.2020 12:14 Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah dnes složil přísahu a stal se novým vládcem Kuvajtu poté, co…

Turecko slíbilo Ázerbájdžánu podporu, Macron kritizuje "bojechtivou"…

30.09.2020 11:22 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u sporné horské enklávy pokračují dnes čtvrtým dnem…

Izraelský parlament schválil zákon omezující demonstrace. Krok k diktatuře…

30.09.2020 08:22 Izraelští poslanci po mnohahodinové debatě dnes ráno schválili zákon, který dočasně zakazuje lidem…

Hlad ohrožuje statisíce syrských dětí. Matka tři týdny šetřila na jediné…

29.09.2020 13:55 Dalších 700.000 dětí v Sýrii je ohroženo hladem v důsledku špatné ekonomické situace o dopadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama