Turecko žaluje řecký deník kvůli titulku. Prý vulgárně uráží Erdogana

Turecko podniklo právní kroky proti řeckému bulvárnímu deníku Dimokratia za jeho titulek, který urazil tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle Ankary byla urážka namířena proti samotnému Turecku a jeho zájmům. S odvoláním na prezidentova právníka o tom dnes informovala agentura Anadolu.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Vztahy obou zemí v současnosti poznamenává spor o těžbu nerostných surovin ve východním Středomoří.

Páteční vydání Dimokratie neslo na titulní straně nadpis: "Jděte do prdele, pane Erdogane." Vulgarismus byl navíc napsán v turečtině (Siktir git, Mr. Erdogan), na pozadí byla umístěna prezidentova fotografie.

Tento "zavrženíhodný krok" nebyl namířen pouze na Erdogana, nýbrž "proti zájmům Turecka ve Středozemním a Egejském moři", citovala Anadolu z odůvodnění žaloby.

Turecko si osobuje právo stíhat autory urážek adresovaných prezidentovi nejen ve vlasti, ale i v zahraničí, připomíná agentura. Trestnímu oznámení podanému na prokuraturu v Ankaře podle ní čelí čtyři redaktoři a editoři řeckého listu.

Dimokratia je považována za platformu řecké krajní pravice a její vliv není nikterak velký - podle agentury DPA vychází v denním nákladu několika málo tisíc výtisků.

Řecké ministerstvo zahraničí již v pátek titulek odsoudilo. "Použití urážlivých výrazů je škodlivé pro politickou kulturu naší země a nelze jej než odsoudit," uvedlo v prohlášení. Dodalo však, že v zemi je garantována svoboda názorů a tisku.

Vztahy mezi Řeckem a Tureckem jsou napjaté kvůli sporu ohledně velikosti jejich pevninských šelfů a s tím spojeného práva na těžbu ropy a zemního plynu. Konflikt se vyostřil v srpnu, kdy Ankara vyslala průzkumnou loď Oruç Reis, aby u řeckých ostrovů zkoumala možnosti těžby zemního plynu. Plavidlo se před více než týdnem vrátilo zpět do tureckého přístavu, což mnozí hodnotili jako známku uvolnění napětí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan potvrdil, že Turecko testuje ruský systém S-400

23.10.2020 21:02 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes potvrdil, že jeho země testuje systém protivzdušné…

NATO rozšíří své působení v Iráku, shodli se ministři

23.10.2020 18:37 Severoatlantická aliance plánuje zvýšit počet svých vojáků v Iráku a rozšířit svou působnost i do…

USA uvalily sankce vůči třem iránským organizacím, na černé listině je i…

23.10.2020 15:27 Americké ministerstvo financí ve čtvrtek uvalilo sankce na tři íránské organizace, které viní z…

V Izraeli se opět demonstrovalo. Poprvé se přidali živnostníci, chtějí…

23.10.2020 12:21 Tisíce Izraelců přišly ve čtvrtek večer na demonstrace proti vládě a premiérovi Benjaminu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama