Turecký soud poslal do vězení 68 Kurdů, město přemalovalo kurdské značky na silnici

Soud v tureckém městě Malatya odsoudil sedm desítek kurdských politiků a aktivistů, včetně bývalého starosty, k víceletým trestům vězení. Uznal je totiž vinnými z členství v teroristické organizaci, protože podle něj udržovali vazby na zakázanou organizaci Strana kurdských pracujících (PKK). O středečním rozsudku informoval opoziční server Ahval. V procesu bylo souzeno 79 lidí, z nichž 11 bylo obžaloby zproštěno.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Trest šest let a tři měsíce vězení dostal ve středu Mehmet Zirig, který byl před rokem zvolen starostou města Cizre za parlamentní opoziční stranu HDP (Lidové demokratická strana). Loni v říjnu byl stejně jako řada dalších kurdských starostů na jihovýchodě Turecka zbaven úřadu a nahrazen provládním zástupcem.

HDP získala po místních volbách loni v březnu vedení 65 radnic, zejména na jihovýchodě Turecka, kde žije početná kurdská menšina. Do téměř 50 z nich už k dnešnímu dni dosadila vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana své zástupce poté, co kurdské politiky, vládnoucí radnicím ve dvojicích jako spolustarostové, zbavila jejich úřadů kvůli údajným napojením na teroristickou PKK. Šesti zvoleným starostům už hned po volbách nejvyšší volební rada odmítla potvrdit mandát.

PKK, považovaná Ankarou, EU i USA za teroristickou organizaci, vede od 80. let minulého století ozbrojený boj za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku i dalších oblastech obývaných Kurdy.

Kurdové, kteří žijí zejména v jihovýchodním Turecku a také v sousedním Iráku, Íránu, Sýrii, Arménii či Gruzii, bývají označováni za největší národ bez vlastního státu. Jediné autonomní území s uznanou vlastní správou mají od začátku 90. let minulého století na severu Iráku.

Turecký režim dlouhodobě upírá Kurdům řadu práv. Například až do roku 2002 nesměli ani užívat kurdštinu ve veřejném životě (u soudu, na úřadech ani ve školách) a nesmělo se v ní vysílat v rozhlase ani v televizi. V posledních letech ale turecká vláda opět vůči Kurdům zesílila represe. Po pokusu části armády o převrat v červenci 2016 vláda v rámci tažení proti svým kritikům zakázala například i vysílání kurdského dětského programu.

Dnes server Ahval informoval, že ve městě Batman na jihovýchodě Turecka vládou dosazený zástupce místo odvolaného kurdského vedení radnice nechal přemalovat i kurdské značky na silnici. Místo tureckého a kurdského nápisu "chodci mají přednost" je nyní na silnicích před přechody pro chodce v tomto městě upozornění jen v turečtině. Ve městě Batman přitom hovoří kurdsky 90 procent ze skoro půl milionu jeho obyvatel.

Ve vězení v posledních letech skončila kvůli obvinění z propagace terorismu a vazeb na PKK řada kurdských politiků či poslanců levicové strany HDP, která bojuje za práva menšin či rovnoprávnost žen. Za mřížemi je několik let i bývalý šéf HDP Selahattin Demirtaş a odsouzena byla i druhá bývalá šéfka této strany Figen Yüksekdagová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Iráku zemřela na covid-19 členka parlamentu

10.07.2020 19:45 V Iráku dnes zemřela na komplikace spojené s nemocí covid-19 členka tamního parlamentu. V zemi…

Izrael kvůli novým případům nákazy koronavirem uzavřel části měst

10.07.2020 18:49 V Izraeli jsou kvůli dalším případům nákazy koronavirem ode dneška uzavřeny části pěti měst, mezi…

Z chrámu Hagia Sofia bude opět mešita. Erdogan podepsal dekret

10.07.2020 16:52 Aktualizováno Istanbulský chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který nyní funguje jako muzeum, se po 85 letech…

V Idlibu potvrzen první případ koronaviru. Rostou obavy o migranty v…

10.07.2020 14:16 V převážně rebely ovládané severozápadní syrské provincii Idlib se potvrdil první případ nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy