Tvrdá slova o Sýrii: Rusko vraždí civilisty, USA impotentním pozorovatelem

NÁZOR - Syrský diktátor Bašár Asad a jeho ruští a íránští spojenci již roky realizují krvavou, ale systematickou strategii při opětovném ovládání povstalci kontrolovaných území, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník připomíná, že v jejich nová ofenziva vyhnala z domovů desítky tisíc syrských civilistů, a to v těžkých zimních podmínkách.

Ruské bojové letectvo v Sýrii
doporučujeme

Opakující se proces

Asadův režim vede brutální útoky, které mají za cíl vyhnat z oblastí civilisty, nastiňuje americký server. Konstatuje, že se nevyhýbá ani záměrnému bombardování nemocnic, škol a tržišť.

Poté, co konsoliduje své pozice v příslušné oblasti, Asad reaguje na mezinárodní tlak a souhlasí s příměřím, podotýká washingtonský deník. Dodává, že po několikaměsíční pauze se celý proces opakuje.

Nová ofenziva syrských a ruských sil, která začala třetí prosincový týden v provincii Idlib na severu země, proto opět cílí na civilisty, upozorňuje editorial. Odkazuje na tvrzení lidskoprávních a humanitárních organizací, podle kterých se na cestu k tureckým hranicím vydalo až 100 tisíc lidí.

"Útok je pokračováním tažení do provincie, které začalo v dubnu a před srpnovým příměřím z domova vyhnalo přes 500 tisíc lidí," pokračuje renomovaný server. Zmiňuje obavy humanitárních organizací, že aktuální ofenziva může toto číslo rychle zdvojnásobit a vyhnat desítky tisíc lidí ven, do tuhých zimních podmínek.

Turecko navíc již dávno uzavřelo svou hranici se Sýrií, což znamená, že uprchlíci se nemají kam bezpečně uchýlit, deklaruje Washington Post. Přiznává ovšem, že Idlib představuje pro Ankaru a západní země složitý problém, jelikož v provincii se nacházejí 3 miliony lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Sýrie, ale kontrolují ji extremisté z organizace Haját Tahrír aš-Šám, odnože al-Káidy.

Syrská a ruská taktika při dobývání provincie se ale opět zaměřuje především na nevinné civilisty, tvrdí americký deník. Odkazuje na tvrzení syrské exilové organizace Syrian Observatory for Human Rights (SOHR), která tvrdí, že od dubna v Idlibu zahynulo přes 5 tisíc lidí.

V hlavní roli Turecko

Turecko loni slíbilo, že extremisty odzbrojí, ale zatím tak neučinilo, ačkoliv má v Idlibu vlastní vojenská stanoviště a podporuje další povstalecké skupiny, poukazuje editorial. Dodává, že turečtí diplomaté v uplynulém týdnu opět pouze vyzvali Rusko, aby ofenzivu zastavilo.

"Spojené státy, které kdysi vyjednávaly s Moskvou, se staly impotentním pozorovatelem," nebere si servítky prestižní deník. Zmiňuje tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa, které si pouze posteskly na tím, že Rusko, Sýrie a Írán zabíjejí, respektive se chystají zabít tisíce nevinných civilistů, a vyzvaly uvedené země, aby od toho upustily.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jiný Trumpův tweet naznačuje, že masakru se snaží aktivně zabránit Turecko, připomíná vlivný server. Přiznává, že právě turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan má největší šanci zamezit hrozící humanitární katastrofě, a zřejmě se o to snaží.

SOHR skutečně hlásí, že do Sýrie minulou středu přejelo množství tureckých vojenských vozidel, upozorňuje Washington Post. Konstatuje, že Turecko může přinejmenším použít diplomacii a posílit svá dosavadní vojenská stanoviště, aby rozsah probíhající ofenzivy omezilo, a zároveň činit více při neutralizaci extremistů.      

"I tak by mělo být jasné, kdo je zodpovědný za poslední vlnu syrského utrpení: Asadův režim a ruský prezident Vladimir Putin," píše prestižní deník. Podotýká, že americký Kongres nedávno schválil nový zákon, který počítá se sankcemi vůči syrské vládě a všem, kdo s ní spolupracují, včetně Ruska. "Zákonodárci by měli trvat na tom, aby byl striktně uplatňován," uzavírá editorial.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Izraelská vláda schválila zostření karantény. Jsme na okraji propasti,…

24.09.2020 12:21 Aktualizováno Izraelská vláda dnes po mnohahodinovém jednání schválila zostření podmínek celostátní karantény,…

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama