Twitter zrušil tisíce podezřelých účtů, zablokován je i poradce saúdského prince

Twitter zrušil 4258 účtů ze Spojených arabských emirátů, které prostřednictvím falešných jmen šířily tweety o Kataru a Jemenu. Zablokován byl také účet Saúda Kahtáního, někdejšího poradce saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Sociální síť Twitter
doporučujeme

Kahtáního účet byl zablokován necelý rok po vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na konzulátu země v Istanbulu. Princův poradce byl po Chášukdžího vraždě propuštěn ze služby.

Kahtání stál v čele tiskového odboru královského soudu v Saúdské Arábii. Zároveň měl na starosti tým, jehož úkolem bylo chránit pověst Saúdské Arábie a bránit zemi před kritikou na sociálních sítích. Exporadce byl také pověřen formulací oficiálního stanoviska Saúdské Arábie ve sporu s Katarem a v oblastech, jako jsou bezpečnost či lidská práva.

Od 22. října 2018, což bylo krátce po jeho propuštění, nenapsal na twitteru Kahtání nic. Podle zdrojů agentury Reuters měl však stále velký vliv.

Saúdskoarabská prokuratura uvedla, že Kahtání se podílel na plánu Chášukdžího repatriovat. Úřady ale nesdělily, zda byl zatčen a podle nejmenovaných zdrojů není mezi osobami, které byly za vraždu novináře postaveny před soud.

Twitter nesdělil, proč Kahtáního účet zablokoval až nyní, uvedl pouze, že porušil pravidla o manipulaci. Zablokováno bylo také šest dalších účtů napojených na vládu Saúdské Arábie. Ty se prezentovaly jako nezávislá média, ale ve skutečnosti šířily provládní názory.

Zrušeno bylo také 267 účtů ve SAE a Egyptě, které byly zapojeny do "mnohostranné informační operace" namířené proti Kataru a Íránu. Účty zároveň podporovaly Rijád. Podle Twitteru tyto účty spravovala soukromá společnost DotDev, která sídlí v Abú Zabí a má pobočku v Káhiře. Zároveň Twitter zablokoval velkou síť 4258 účtů spravovaných ze SAE. Kdo, za účty, které šířily kritiku Kataru a Jemenu, stojí, ale společnost neuvedla.

Saúdská Arábie a SAE stojí v jemenské válce v čele koalice, která na straně vlády bojuje proti šíitským povstalcům. Koalice se opakovaně stala terčem kritiky lidskoprávních organizací, které ji viní z bombardování civilních cílů.

Politický podtext má i kritika Kataru. Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Bahrajn a Egypt na počátku června 2017 oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem, a vyhlásily proti němu dopravní a obchodní blokádu. Katar podle nich podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu. Katar obvinění odmítá.

Minulý měsíc zablokoval Facebook 350 falešných profilů a stránek šířících saúdskoarabskou propagandu, uvedla agentura Reuters. Zrušeno bylo také dalších 350 účtů napojených na marketingové společnosti v Egyptě a Spojených arabských emirátech.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky uprchlíků jsou na hranici s Řeckem. Turecko už je zastavovat nebude

28.02.2020 14:09 Aktualizováno Po zveřejnění zpráv o tom, že Turecko otevírá pro migranty hranice s Evropskou unií, se u řeky…

Syrská armáda zabila 33 tureckých vojáků. Moskva a Ankara jednají

28.02.2020 13:11 Aktualizováno Syrská armáda ve čtvrtek zabila 33 tureckých vojáků a dalších více než 30 vážně zranila při palbě v…

Koronavirus v Íránu zabil podle nové bilance 34 lidí, nakažených je 388

28.02.2020 12:55 Počet lidí, které zabil nový koronavirus, v Íránu stoupl na 34. Oznámil to dnes mluvčí íránského…

Velký dům v íránském Komu zachvátil požár. Pět mrtvých včetně dítěte

28.02.2020 12:42 Při požáru, který časně ráno zachvátil bytový dům v íránském městě Kom, přišlo o život pět lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama