Údajný špión CIA bude popraven. Nejvyšší soud Íránu potvrdil trest smrti

Írán dnes oznámil, že nejvyšší soud potvrdil trest smrti vynesený nad Íráncem, který byl usvědčen ze špionáže pro americkou zpravodajskou službu CIA. Podle státních médií odsouzený předával americké rozvědce podrobné informace o jaderném programu své země, napsala agentura AP. CIA informaci zatím nijak nekomentovala.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Trest smrti
doporučujeme

Mluvčí soudu Gholámhosejn Esmáílí odsouzence identifikoval jako Amíra Rahímpúra a řekl, že jeho poprava bude vykonána brzy. Nicméně neupřesnil, z čeho byl Rahímpúr obžalován, ani jeho věk nebo další podrobnosti o něm.

Státní tisková agentura IRNA ve své zprávě uvedla, že Rahímpúr získal mnoho peněz od CIA za poskytování podrobností o íránském jaderném programu. "Byl odhalen, souzen a odsouzen k trestu smrti. Nejvyšší soud nedávno tento rozsudek potvrdil a z boží vůle bude (Rahímpúr) brzy potrestán," napsala IRNA.

Esmáílí rovněž sdělil, že odsouzeni za výzvědnou činnost pro CIA byli ještě další dva lidé, kterým soud udělil každému 15 let vězení. Nic bližšího o těchto odsouzených neprozradil vyjma toho, že pracovali v "oblasti charity".

Írán v minulosti už odsoudil k trestům smrti americké a izraelské špiony. Podle AP byl naposledy takovým popraveným agentem jaderný vědec Šahram Amírí, který utekl do USA v roce 2009, tedy v době vrcholící snahy Západu omezit íránský jaderný program Íránu. Následující rok se do vlasti vrátil za velké pozornosti médií, před nimiž se shledal s manželkou a malým synem. Posléze ale zmizel. V roce 2016 pak bylo oznámeno, že byl popraven.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irák a Kuvajt přerušily letecké spojení s Íránem kvůli koronaviru

20.02.2020 21:41 Irák dnes přerušil lety do sousedního Íránu v rámci ochrany proti šíření nákazy novým typem…

Jeruzalém se změní. Postavíme 2200 nových bytů pro židovské osadníky,…

20.02.2020 16:57 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes oznámil, že ve východním Jeruzalémě bude postaveno více…

Turecký zásah v Idlibu je podle Erdogana otázkou času

19.02.2020 15:31 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že je pouze otázkou času, kdy Turecko zahájí…

Celou pravdu o sestřelení boeingu v Íránu se nedovíme? Vyvstal problém

19.02.2020 11:52 Černá skřínka z ukrajinského letadla, které bylo v lednu sestřeleno nad Íránem, je výrazně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama