Údajný špión CIA bude popraven. Nejvyšší soud Íránu potvrdil trest smrti

Írán dnes oznámil, že nejvyšší soud potvrdil trest smrti vynesený nad Íráncem, který byl usvědčen ze špionáže pro americkou zpravodajskou službu CIA. Podle státních médií odsouzený předával americké rozvědce podrobné informace o jaderném programu své země, napsala agentura AP. CIA informaci zatím nijak nekomentovala.

Trest smrti
doporučujeme

Mluvčí soudu Gholámhosejn Esmáílí odsouzence identifikoval jako Amíra Rahímpúra a řekl, že jeho poprava bude vykonána brzy. Nicméně neupřesnil, z čeho byl Rahímpúr obžalován, ani jeho věk nebo další podrobnosti o něm.

Státní tisková agentura IRNA ve své zprávě uvedla, že Rahímpúr získal mnoho peněz od CIA za poskytování podrobností o íránském jaderném programu. "Byl odhalen, souzen a odsouzen k trestu smrti. Nejvyšší soud nedávno tento rozsudek potvrdil a z boží vůle bude (Rahímpúr) brzy potrestán," napsala IRNA.

Esmáílí rovněž sdělil, že odsouzeni za výzvědnou činnost pro CIA byli ještě další dva lidé, kterým soud udělil každému 15 let vězení. Nic bližšího o těchto odsouzených neprozradil vyjma toho, že pracovali v "oblasti charity".

Írán v minulosti už odsoudil k trestům smrti americké a izraelské špiony. Podle AP byl naposledy takovým popraveným agentem jaderný vědec Šahram Amírí, který utekl do USA v roce 2009, tedy v době vrcholící snahy Západu omezit íránský jaderný program Íránu. Následující rok se do vlasti vrátil za velké pozornosti médií, před nimiž se shledal s manželkou a malým synem. Posléze ale zmizel. V roce 2016 pak bylo oznámeno, že byl popraven.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Iráku byl zavražděn vládní poradce Hášimí, přední expert na Islámský stát

07.07.2020 07:16 Neznámí ozbrojenci v pondělí v Iráku zabili vládního poradce a současně předního odborníka na…

Izraelská vláda schválila nová omezení proti šíření koronaviru

06.07.2020 17:25 Izraelská vláda dnes kvůli zvýšenému nárůstu počtu nakažených koronavirem rozhodla o uzavření barů,…

Izrael vypustil špionážní satelit, bude sledovat Írán

06.07.2020 15:52 Izrael úspěšně vypustil do vesmíru další špionážní satelit. S odvoláním na izraelské ministerstvo…

Při raketovém útoku v Bagdádu bylo zraněno dítě

05.07.2020 18:43 Raketa namířená na zelenou zónu v Bagdádu, kde sídlí státní úřady a řada velvyslanectví včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy