Úder na leteckou základnu v Homsu: Rakety vypálil Izrael, tvrdí Sýrie

Izrael v noci na dnešek podnikl nálet na leteckou základnu na západě Sýrie. Informovala o tom syrská státní agentura SANA. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při něm zahynuli tři proíránští bojovníci. Syrské ministerstvo obrany uvádí, že většinu střel Sýrie zneškodnila. Na základnu dopadly pouze čtyři rakety. Izrael jako v minulých případech informace těchto syrských zdrojů nekomentoval. Jednalo by se o první izraelský zásah v oblasti v novém roce.

F-16 Israel Defense Forces
doporučujeme

Izraelské stíhačky zaútočily od jordánské hranice z jihu. Na napadené vojenské základně T-4, která leží východně od města Homs, v posledních deseti dnech třikrát přistálo íránské nákladní letadlo, zřejmě se zásilkou z Teheránu, tvrdí izraelská média. Jedná se o největší leteckou základnu v Sýrii, na níž podle Izraele působí Íránci a jejich regionální spojenci.

Írán tam zřejmě posílá zbrojní dodávky určené kromě jiného libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh. Izrael řadí Hizballáh k teroristickým organizacím. Izraelci už v minulosti útočili v Sýrii na pravděpodobné íránské cíle.

Nový útok Izrael vedl ze strany, na níž se v jihovýchodní Sýrii blízko hranice s Jordánskem a Irákem nachází americká základna Tanf. Izrael se do syrské občanské války, která trvá od roku 2011, nikdy oficiálně nevmísil. Několikrát však už zaútočil na syrské vojenské cíle jako skladiště nebo konvoje, aby zastavil íránský vliv v zemi. Své vojenské zásahy většinou nekomentuje.

V dubnu 2018 zaútočil na stejnou základnu, když kam dorazila dodávka íránského systému protivzdušné obrany. Při tomto náletu přišlo o život sedm příslušníků íránských revolučních gard.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama