Ukrajina se bude podílet na vyšetřování pádu letadla, do Íránu posílá experty

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že ještě dnes večer do Íránu odletí letadlo s ukrajinskými experty. Jejich hlavní úkolem bude podle šéfa státu zjistit příčiny a viníky dnešní letecké katastrofy u Teheránu, kde v troskách ukrajinského boeingu zahynulo všech 176 lidí na palubě.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

"Všichni budou zapojeni do vyšetřování, identifikace a repatriace těl Ukrajinců, kteří při katastrofě zahynuli. Nepřetržitě vedu konzultace s našimi zahraničími partnery. Naší prioritou je zjistit pravdu o této strašné katastrofě a kdo za ni zodpovídá," napsal Zelenskyj na sociální síti.

Mezi experty mají být záchranáři, zástupci ministerstev obrany, vnitra, tajné služby SBU, národní bezpečnostní rady, leteckých úřadů, vyšetřovatelé leteckých nehod a představitelé aerolinek UIA, kterým boeing patřil.

Podle íránského úřadu pro letectví stroj havaroval pravděpodobně kvůli technickým problémům. Podle agentury DPA však není jasné, jak úřady tak brzy dospěly k takovému závěru. Agentura Reuters s odvoláním na odborníky západních tajných služeb napsala, že letoun postihla technická závada. Existují prý důkazy o tom, že jeden z motorů letadla se přehřál.

Ukrajinský server Evropejska pravda s odvoláním na íránská média napsal, že pilot v době od startu do zřícení nekontaktoval řídící věž letiště ani nevyslal nouzový signál. Tuto informaci novinářům poskytl šéf íránské organizace pro civilní letectví Alí Ábedzádeh. "Nemáme žádné informace o závadách, pilot se nespojil s řídící věží," řekl.

Podle agentury IRNA Ábedzádeh rovněž poznamenal, že letadlo startovalo se zpožděním. Příčinu zdržení ale neznal.

Ukrajinské aerolinky UIA tvrdí, že stroj byl v pořádku: Boeing 737-800 NG byl vyroben v roce 2016 a technický servis naposledy absolvoval před dvěma dny. Aerolinky nepředpokládají, že by se zkušená posádka dopustila chyby.

Při katastrofě podle šéfa ukrajinské diplomacie Vadyma Prystajka zahynuli občané sedmi států: 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců (dva cestující a devět členů posádky), deset Švédů, čtyři Afghánci, tři občané Německa a tři Britové. Další dva cestující se sice k letu do Kyjeva zaregistrovali, ale na palubu nakonec nenastoupili.

Německé ministerstvo zahraničí ovšem uvedlo, že nevychází z toho, že by při leteckém neštěstí u Teheránu přišli o život němečtí občané. "Dosud nemáme žádné informace, podle nichž by mezi oběťmi zřícení letadla v Íránu byli němečtí státní příslušníci," citovala agentura DPA z prohlášení ministerstva.

Podle DPA byli na palubě havarovaného letounu tři lidé, kteří v Německu byli registrováni jako osoby žádající ochranu.

Kanada je domovem velké íránské diaspory a UIA nabízí relativně levné lety mezi Torontem a Teheránem s mezipřistáním v Kyjevě, poznamenala agentura AFP.

Podle seznamu cestujících nejméně 25 pasažérů bylo mladších 18 let. Třináct cestujících podle íránské tiskové agentury Isna studovalo na prestižní teheránské univerzitě.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při íránském raketovém útoku bylo zraněno 11 amerických vojáků

17.01.2020 18:28 Aktualizováno Jedenáct amerických vojáků utrpělo zranění při íránském raketovém útoku z minulého týdne na…

OSN vyzvala k okamžitému ukončení bojů v Sýrii

17.01.2020 17:02 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k okamžitému zastavení bojů…

Atentát v Sýrii připravil o život tři turecké vojáky

17.01.2020 12:57 Při výbuchu vozidla s výbušninami v severní Sýrii ve čtvrtek večer přišli o život tři turečtí…

Íránský ajatolláh varuje USA, bůh je prý na jeho straně

17.01.2020 12:04 Íránského generála Kásema Solejmáního, jehož Američané nedávno zabili v Bagdádu, oplakaly v Íránu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama