"Uprchlík" Ghosn nesmí opustit Libanon, Interpol vydal varování červeného stupně

Libanonská prokuratura zakázala bývalému šéfovi japonské automobilky Nissan Motor Carlosi Ghosnovi opustit zemi. Informují o tom zahraniční média. Ghosn do Libanonu uprchl minulý týden z Japonska, kde čelí obvinění z finančních podvodů. Prokuratura si dnes Ghosna předvolala na žádost, kterou v souvislosti s Ghosnovým případem Libanon obdržel od mezinárodní policejní organizace Interpol.

Carlos Ghosn

V Japonsku, kde byl v roce 2018 zadržen a později propuštěn na kauci, čelí Ghosn obvinění z několika trestných činů. Mimo jiné z toho, že nepřiznal všechny příjmy a že zneužil firemní peníze.

Carlos Ghosn tvrdí, že je nevinný a že jeho zadržení v Japonsku bylo výsledkem komplotu. Ten měl podle Ghosna za cíl odstranit ho z vedení automobilky Nissan, protože se snažil o užší integraci této japonské firmy s francouzskou automobilkou Renault. Podle svých právníků měl být Ghosn odsunut z vedení, aby svými snahami neohrozil nezávislost Nissanu, jedné z vlajkových lodí japonského průmyslu.

Interpol vydal varování červeného stupně, což je sdílení žádosti členské země Interpolu ostatním státům této organizace, aby pomohly lokalizovat a zatknout osobu hledanou kvůli podezření z trestného činu. Jednotlivé země ale nemají povinnost danou osobu zatknout, každý stát má v této věci svá pravidla.

Prokuratura dnes kromě zákazu vycestování také rozhodla, že Ghosn musí libanonské úřady průběžně informovat o místě svého pobytu. Na středeční tiskové konferenci v Bejrútu Ghosn prohlásil, že je připraven v Libanonu zůstat dlouhodobě. Ghosn má brazilské, libanonské a francouzské občanství. Agentura Reuters připomněla, že Libanon nemá ve zvyku vydávat své občany do jiných zemí. Libanonské úřady už také zdůraznily, že Ghosn do země vstoupil s platným pasem.

Ve středu vystoupil Ghosn v Libanonu na tiskové konferenci, která trvala dvě a půl hodiny a na které zkritizoval japonský soudní systém. Japonské vyšetřovatele obvinil z porušování svých práv a řekl, že nevěří, že by se mu v Japonsku dostalo spravedlivého soudu. Obvinění, která byla proti němu vznesena, označil za nepravdivá a nepodložená.

Libanonské úřady dnes podle Reuters oznámily, že požádaly Japonsko o dokumenty týkající se případu Carlose Ghosna. Znovu vyslýchat ho nebudou, dokud informace od japonské strany nedostanou.

V Libanonu, zemi svých předků, Ghosn čelí rovněž otázkám kvůli své pracovní cestě do Izraele z roku 2008. Libanon a Izrael jsou technicky stále ve válečném stavu. Za svou návštěvu Izraele, během níž se setkal i s někdejším izraelským premiérem Ehudem Olmertem, už se Ghosn omluvil. Uvedl přitom, že Izrael navštívil jako francouzský občan a představitel firmy Renault, aby tam s izraelskou firmou podepsal kontrakt týkající se prodeje elektromobilů.

Ghosn je architektem dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po svém zatčení v listopadu 2018 byl postupně odvolán z čela správních rad všech tří těchto firem.

Do vraždy novináře Chášukdžího měli být zapojeni i lidé s výcvikem z USA

23.06.2021 16:06 Čtyři saúdskoarabští agenti, kteří se v roce 2018 podíleli na vraždě novináře Džamála Chášukdžího v…

Tálibán ovládl přístupovou cestu z Afghánistánu do Tádžikistánu

23.06.2021 15:05 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán od úterý kontroluje hlavní přístupovou cestu z Afghánistánu do…

Bývalý izraelský premiér Netanjahu poděkoval Zemanovi za dopis

23.06.2021 14:49 Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na twitteru poděkoval českému prezidentovi Miloši…

Izrael může posílat do karantény i očkované, pokud se setkají s mutací…

23.06.2021 13:10 Izraelské úřady mohou nově poslat do karantény kohokoliv, kdo přišel do kontaktu s velmi nakažlivou…

Írán podle tamních médií zmařil pokus o útok na svůj jaderný program

23.06.2021 12:24 Íránské úřady zmařily útok na íránský civilní jaderný program. Podle agentury AP to dnes uvedl…

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Související:

Právě se děje