USA nařídily okamžitou evakuaci svých občanů z Iráku, izraelská armáda v pohotovosti

USA dnes prostřednictvím svého velvyslanectví v Bagdádu vyzvaly k okamžité evakuaci amerických občanů z Iráku. Pokyn přišel jen několik hodin po americkém raketovém útoku, při němž v Bagdádu zahynul mimo jiné významný íránský generál.

Kásim Sulejmání

"Vzhledem ke zvýšenému napětí, jež panuje v Iráku a celém regionu, vyzývá americké velvyslanectví americké občany řídit se cestovními pokyny pro rok 2020 a okamžitě odjet z Iráku. Američtí občané by měli odcestovat letecky, jakmile to bude možné. Pokud se to nepodaří, pak pozemní cestou do jiných států," stojí v doporučení.

Americké ministerstvo zahraničí také oznámilo, že kvůli úternímu útoku na velvyslanectví v irácké metropoli úřad přerušil konzulární služby. "Američtí občané by se k velvyslanectví neměli přibližovat," stojí v prohlášení ministerstva.

Americká armáda v noci na dnešek zabila v Bagdádu íránského generála Kásema Solejmáního a několik dalších osob včetně vlivného velitele iráckých milicí.

Útok vyvolal ostrou reakci v Teheránu i v Bagdádu, neschvalují ho i jiné země a Írán stejně jako jeho spojenecké milice hrozí odvetou.

Před americkým velvyslanectvím v Bagdádu se konala tento týden demonstrace, jejíž účastníci zaútočili na vnější zeď areálu a vypálili recepci. Rozešli se až druhého dne, ve středu.

Izrael uvedl do pohotovosti armádu

Premiér Benjamin Netanjahu kvůli událostem zkrátil svou zahraniční cestu do Řecka a předčasně se dnes vrací. V prohlášení uvedl, že USA mají právo na sebeobranu, k níž podle něj likvidace generála patří. "Kásem Solejmání je odpovědný za smrt amerických občanů a mnoha dalších nevinných lidí. Plánoval další takové útoky. Tak jako má na sebeobranu právo Izrael, USA mají naprosto stejná práva," uvádí se v prohlášení. Premiér v něm dodal, že si americký prezident "Donald Trump zaslouží uznání za rychlou, důraznou a rozhodnou akci". "Izrael podporuje USA a jejich spravedlivý boj za mír, bezpečnost a sebeobranu," stojí v dokumentu.

Zástupce amerického ministerstva obrany, jehož citovala agentura AFP, řekl k noční akci, že to byl "přesný útok" provedený s pomocí bezpilotního letounu. "Dron zasáhl dva automobily na bagdádském letišti," sdělil tento zdroj. Stanice CNN zveřejnila snímky automobilů, jež útok zcela zničil. Solejmání byl podle původních zdrojů identifikován pouze podle prstenu, který nosil.

Izraelský ministr obrany Naftali Bennett svolal schůzku armádních velitelů k posouzení bezpečnostní situace.

Podle agentury Reuters se Izraelci obávají odvetného íránského útoku ze severu, tedy ze Sýrie, kde má Írán své jednotky, nebo i ze strany Libanonu, kde působí hnutí Hizballáh, jehož bojovou složku Írán vyzbrojuje. Izrael uzavřel pro turisty horu Hermon na Golanech, která byla v minulosti zasažena raketami vypálenými ze Sýrie.

Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh dnes řekl, že Hizballáh bude pokračovat v tom, co začal Solejmání, a postará se o to, aby jeho cíle byly naplněny. Podle něj je odpovědností všech bojovníků Hizballáhu potrestat ty, kdo Solejmáního zabili.

Palestinské hnutí Hamás, které vládne Pásmu Gazy, Solejmáního označilo za "jednoho z nejvýznamnějších velitelů íránské války" a odsoudilo americký útok jako zločin. "Tato vražda otevírá region všem možnostem kromě klidu a stability a odpovědné za to jsou USA," sdělil mluvčí Hamásu.

Syrská agentura SANA napsala, že syrská vláda "zbabělý americký útok" odsuzuje. Podle ní to vyhrotí situaci na Blízkém východě.

Ruské ministerstvo zahraničí označilo americký raketový útok v Bagdádu za "avanturistický krok, který povede ke zvýšení napětí v celém regionu". Ministerstvo přitom podle agentury TASS vyjádřilo "upřímnou soustrast íránskému lidu" nad úmrtím Solejmáního, jenž "oddaně sloužil ochraně národních zájmů Íránu".

Francie chce stabilitu na Blízkém východě

Francouzskou prioritou na Blízkém východě je stabilita. V reakci na americký útok na Solejmáního to dnes řekla francouzská státní tajemnice pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinová. "To, co se děje, je to, čeho jsme se obávali: napětí mezi Spojenými státy a Íránem roste," řekla de Montchalinová rádiu RTL. Prioritou je podle ní "stabilizovat region". "Probudili jsme se do nebezpečnějšího světa. Vojenská eskalace je vždy nebezpečná," dodala státní tajemnice.

Prezident Emmanuel Macron a ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian se podle de Montchalinové nyní budou snažit navázat kontakt s nejvyššími představiteli zemí na Blízkém východě a pokusí se napětí v regionu snížit. "Naší úlohou není postavit se na jednu či na druhou stranu, ale mluvit se všemi," doplnila.

Francouzské velvyslanectví v Teheránu dnes vyzvalo francouzské občany, aby se neúčastnili žádných veřejných shromáždění. "Po smrti generála Solejmáního byly vyhlášeny tři dny smutku. V této souvislosti doporučujeme francouzským občanům, aby se neúčastnili žádných shromáždění a chovali se obezřetně a zdrženlivě a nefotili na veřejných místech," stojí v prohlášení ambasády na twitteru.

Do vraždy novináře Chášukdžího měli být zapojeni i lidé s výcvikem z USA

23.06.2021 16:06 Čtyři saúdskoarabští agenti, kteří se v roce 2018 podíleli na vraždě novináře Džamála Chášukdžího v…

Tálibán ovládl přístupovou cestu z Afghánistánu do Tádžikistánu

23.06.2021 15:05 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán od úterý kontroluje hlavní přístupovou cestu z Afghánistánu do…

Bývalý izraelský premiér Netanjahu poděkoval Zemanovi za dopis

23.06.2021 14:49 Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na twitteru poděkoval českému prezidentovi Miloši…

Izrael může posílat do karantény i očkované, pokud se setkají s mutací…

23.06.2021 13:10 Izraelské úřady mohou nově poslat do karantény kohokoliv, kdo přišel do kontaktu s velmi nakažlivou…

Írán podle tamních médií zmařil pokus o útok na svůj jaderný program

23.06.2021 12:24 Íránské úřady zmařily útok na íránský civilní jaderný program. Podle agentury AP to dnes uvedl…

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Související:

Právě se děje