USA potvrdily závazek snížit počet vojáků v Iráku

Spojené státy budou "v příštích měsících" pokračovat ve snižování své vojenské přítomnosti v Iráku, praví se ve společném prohlášení americké a irácké vlády, vydaném u příležitosti "strategického dialogu" o budoucích vztazích obou států.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Obě země vzaly na vědomí skutečnost, že s ohledem na významný pokrok směrem k vymýcení hrozby teroristické organizace Islámský stát budou Spojené státy v nadcházejících měsících nadále snižovat stav svých sil v Iráku," praví se v prohlášení. To neposkytlo žádné přesné údaje či časový rozvrh, upozornila agentura AFP. Washington chce nicméně jednat s Bagdádem o postavení amerických jednotek, které v zemi zůstávají.

"Spojené státy neusilují, ani nežádají o stálé základny či stálou vojenskou přítomnost v Iráku," uvedlo společné prohlášení. "Irácká vláda se zavazuje chránit vojenský personál mezinárodní koalice (před útoky IS), jakož i irácká zařízení, která koalice využívá v souladu s mezinárodním právem," dodalo.

Spojené státy podle iráckého premiéra Mustafy Kázimího potvrdily svůj závazek stáhnout americké jednotky z Iráku bez stanovení časového rámce. Podle premiéra během "strategického dialogu" obě strany uznaly rozhodnutí iráckého parlamentu o odchodu amerických sil. Další podrobnosti podle agentury Reuters nezazněly.

"Strategický dialog" se podle AFP jeví pokusem zase nalézt společnou řeč po lednovém útoku, při kterém Američané zabili v Bagdádu íránského generála Kásema Solejmáního. Iráčtí poslanci po útoku požadovali odchod koaličních vojáků. USA už kontingent poněkud zúžily a stáhly vojáky z asi desítky základen do tří.

Vztahy se zlepšily nástupem nového premiéra Kázimího. Někteří poslanci, zejména z proíránského bloku Fatah, ale stále volají po odchodu amerických a dalších zahraničních vojáků.

Američtí i iráčtí představitelé jsou pro dohodnuté stažení amerických vojáků, ale nezodpovězená je otázka časového rozvrhu a hrozby, například stále ještě Islámský stát, který byl v zemi oficiálně poražen v roce 2017. Náměstek ministra zahraničí Abdal Karím Hášim, který vede iráckou delegaci při jednání s Američany, klade důraz na ekonomickou situaci Iráku v době historicky nízkých cen ropy. Irák kvůli tomu přichází o velkou část příjmů a má problém platit mzdy státním zaměstnancům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Íránu popravili muže, dle soudního verdiktu prováděl špionáž pro CIA

14.07.2020 14:22 V Íránu popravili bývalého pracovníka ministerstva obrany usvědčeného ze špionáže pro americkou…

Izraelská média: Palestinci podporující anexi byli zatčeni

14.07.2020 13:57 Na palestinském Západním břehu Jordánu bylo zatčeno několik Palestinců, kteří podporují izraelský…

Írán nedokáže řešit množící se problémy. Obrací se na Čínu, píše The…

14.07.2020 08:54 Znehodnocená íránská měna, koronavirus zabíjející denně stále více lidí, výbuchy, považované za…

Saúdská Arábie odvrátila raketový útok jemenských povstalců, vyslali i…

13.07.2020 07:41 Vojenská koalice vedená Rijádem dnes oznámila, že zachytila a zlikvidovala čtyři balistické střely…

Související:

Právě se děje

Další zprávy