USA prvně od květnového příměří v Afghánistánu útočily na Tálibán

Spojené státy provedly první letecký úder proti afghánskému povstaleckému hnutí Tálibán od vyhlášení příměří na konci května. S odvoláním na americkou armádu o tom dnes informovala agentura AFP. Tálibán dál útočí na afghánské vládní vojáky, místní představitelé dnes ohlásili 13 padlých. Pokračující násilí se odehrává na pozadí snah o dosažení mírové dohody.

Afghanistán, ilustrační foto
doporučujeme

Dvě různé jednotky Tálibánu byly cílem amerických náletů ve čtvrtek a dnes, sdělil na twitteru mluvčí amerických sil v Afghánistánu Sonny Legget. "Jsou to první americké nálety proti Tálibánu od začátku příměří vyhlášeného u příležitosti íd al-fitru," dodal s odkazem na muslimský svátek zakončující měsíc ramadán. "Opakujeme: všechny strany musí omezit násilí, aby umožnily mírový proces."

Tálibánští povstalci vyhlásili třídenní příměří počínaje 24. květnem, což bylo poprvé od svržení jejich vlády v roce 2001. Po uplynutí lhůty ho ale neprodloužili a naopak obnovili útoky proti afghánským vojákům.

Při dvou útocích zabili bojovníci Tálibánu celkem 13 vojáků, uvedli dnes podle agentury DPA političtí představitelé místní samosprávy. V jižní provincii Zábul přepadli povstalci armádní konvoj a v provinci Farjáb na severu země kontrolní stanoviště.

Zástupci afghánské vlády a Tálibánu vedou v současnosti jednání o propuštění zajatců, které je podmínkou pro zahájení mírových rozhovorů. USA podepsaly s Tálibánem 29. února v katarském Dauhá dohodu, která předpokládá, že se ze země do 14 měsíců stáhnou zahraniční vojáci za podmínky, že Tálibán dodrží bezpečnostní požadavky. Vláda v Kábulu se dohody neúčastnila, protože to Tálibán dosud odmítal.

Islamistické hnutí mezitím přestalo provádět útoky proti zahraničním armádním příslušníkům, nadále ale cílí na afghánské vojáky. Washington čas od času letecky zasahuje na bojišti ve prospěch vládních jednotek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Ruhání zakázal svatby a tryzny, zároveň ale trvá na…

11.07.2020 15:47 Íránský prezident Hasan Rúhání dnes vyzval k zákazu velkých shromáždění jako svatby a smuteční…

V Iráku zemřela na covid-19 členka parlamentu

10.07.2020 19:45 V Iráku dnes zemřela na komplikace spojené s nemocí covid-19 členka tamního parlamentu. V zemi…

Izrael kvůli novým případům nákazy koronavirem uzavřel části měst

10.07.2020 18:49 V Izraeli jsou kvůli dalším případům nákazy koronavirem ode dneška uzavřeny části pěti měst, mezi…

Z chrámu Hagia Sofia bude opět mešita. Erdogan podepsal dekret

10.07.2020 16:52 Aktualizováno Istanbulský chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který nyní funguje jako muzeum, se po 85 letech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy