USA varovaly Turecko před rozpuštěním prokurdské strany

Americké ministerstvo zahraničí varovalo Turecko před rozpuštěním opoziční a prokurdské Lidově demokratické strany (HDP). Její zákaz navrhla ve středu turecká prokuratura. K záměru se kriticky vyjádřili i představitelé Evropské unie. Turecké ministerstvo zahraničí označilo mezinárodní výzvy za snahu ovlivnit justici, napsala dnes agentura Reuters. Samotná HDP označuje návrh za politický puč.

Turecko, ilustrační foto
doporučujeme

Podle Spojených států by rozpuštění HDP, která má v tureckém parlamentu třetí nejsilnější klub, "podkopalo tureckou demokracii a zabránilo milionům tureckých občanu si vybrat své zástupce". Zákaz strany by se podle zpravodaje o Turecku v Evropském parlamentu Nacha Sáncheze Amora negativně promítl do vztahů mezi Bruselem a Ankarou.

Turecká prokuratura podala návrh na zákaz HDP ve středu. Podle tamních úřadů je HDP spjatá se Stranou kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko považuje za teroristickou organizaci. Podle prokuratury neexistuje mezi oběma organizacemi rozdíl, řekl dnes její představitel.

Podobné stanovisko zastává i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. "Vedoucí činitelé a mluvčí HDP opakovaně a soustavně prokázali svými činy a slovy, že jsou politickým křídlem PKK," uvedl tiskový mluvčí tureckého prezidenta Fahrettin Altun. Po zákazu strany volají také turečtí nacionalisté.

Představitelé HDP dlouhodobě tvrzení, že jejich strana je řízena PKK, odmítají. "Vyzýváme všechny demokratické síly, všechny politické i společenské opoziční organizace a náš lid, k společnému boji proti tomuto politickému puči," uvedli předsedové strany Pervin Buldanová a Mithat Sancar.

Ve středu se počet poslanců HDP snížil o jednoho na 55 poté, co parlament zrušil mandát prokurdskému zákonodárci Ömerovi Farukovi Gergerliogluovi, a to kvůli odsouzení za propagandu na podporu terorismu. Gergerlioglu, který působil jako lidskoprávní aktivista, vinu odmítá. Turecký parlament má 600 členů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael ohlásil íránský útok na svou loď u břehů SAE

13.04.2021 18:27 Izrael informoval o útoku na svou loď u břehů Spojených arabských emirátů. Podle televizní stanice…

Netanjahu může při sestavování nové izraelské vlády počítat s Bennettem

12.04.2021 17:20 Lídr izraelské ultranacionalistické strany Jamina Naftali Bennett dnes řekl, že jeho strana podpoří…

Íránský jaderný provoz v Natanzu se údajně stal terčem teroristického útoku

11.04.2021 21:54 Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu se dnes potýkala s problémem.…

Co se stalo s Islámským státem? Muž z Pentagonu objasnil, kam se poděl…

11.04.2021 00:01 NÁZOR - Islámský stát (IS) ohrožoval celý Irák a celou Sýrii a vzbuzoval závažné obavy z terorismu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama