USA zastavily spolupráci s Tureckem v boji proti PKK, tvrdí agentura

Spojené státy koncem loňského roku zastavily tajný program, v jehož rámci pomáhaly Turecku bojovat proti kurdské separatistické Straně kurdských pracujících (PKK). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na čtyři nejmenované americké státní činitele. Pentagon ani americké ministerstvo zahraničí informaci oficiálně nepotvrdily, věc odmítlo komentovat také turecké ministerstvo obrany.

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel
doporučujeme

Mluvčí Pentagonu sice nepotvrdila informace o konkrétním programu, podle Reuters ale uvedla, že v boji PKK Washington pomáhá Ankaře dlouho. Stejně jako Turecko nebo EU považují také USA organizaci za teroristickou. PKK vede od 80. let minulého století ozbrojený boj za autonomní Kurdistán a práva Kurdů v Turecku i dalších oblastech obývaných Kurdy.

"Podporujeme Turecko v boji proti PKK různými způsoby už desetiletí. Podrobnosti k operacím ale neposkytujeme," odpověděla agentuře Reuters mluvčí Pentagonu na dotaz ohledně zastavení tajného programu. Ten podle nejmenovaných zdrojů agentury Reuters USA zastavily loni poté, co Ankara v říjnu zahájila operaci na severovýchodě Sýrie proti syrským kurdským milicím YPG, které rovněž považuje za teroristické.

S YPG ovšem Spojené státy v předchozích letech úzce spolupracovaly v boji mezinárodní koalice proti teroristické organizaci Islámský stát (IS), která před několika lety získala značná území v Sýrii a Iráku. Loni na podzim ale americký prezident Donald Trump oznámil stažení amerických jednotek ze severovýchodní Sýrie, čímž podle mnohých umožnil tureckou invazi do oblasti. Kurdové Trumpův krok označili za zradu.

Tajný program spolupráce USA a Turecka v boji proti PKK, o němž se podle agentury Reuters dosud nevědělo, spočíval v útocích bezpilotních letounů. Ty startovaly z turecké základny Incirlik a směřovaly často do hornaté oblasti v severním Iráku u tureckých hranic. Program trval od roku 2007, uvedla agentura Reuters.

"Zastavením programu se pro Turecko ztíží a prodraží jeho kampaň proti PKK," uvedl nejmenovaný zdroj. Zároveň to podle něj prověří vojenské a zpravodajské schopnosti Turecka, které se vedle Sýrie začalo nyní otevřeně angažovat například v Libyi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael čelí náporu pandemie: Na ventilátorech je rekordní počet pacientů s…

29.09.2020 10:31 S onemocněním covid-19 v Izraeli o židovském svátku jom kippur, který začal v neděli večer a…

Nedaleko bagdádského letiště dopadla raketa, zahynulo několik civilistů

28.09.2020 18:46 Nejméně tři civilisté dnes zemřeli a dva další utrpěli vážné zranění, když nedaleko bagdádského…

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně viní z dovozu žoldáků ze Sýrie

28.09.2020 12:48 Arménie a Ázerbájdžán se v době nynější eskalace bojů v oblasti Náhorního Karabachu vzájemně…

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně obviňují z útoků

27.09.2020 18:06 Arméni a Ázerbájdžánci se dnes vzájemně obvinili z útoků v oblasti Náhorního Karabachu, etnicky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama