Útočník v Bagdádu zastřelil šest lidí. Dav ho zlynčoval a pověsil na semafor

Útočník dnes v Iráku zastřelil šest lidí, včetně čtyř demonstrantů. Několik protestujících ho v reakci na to odzbrojilo a zbilo. Následně jeho bezvládné tělo pověsili na centrálním bagdádském náměstí, uvedla s odvoláním na místní bezpečnostní a lékařské zdroje agentura AP. Zástupci protestního hnutí, kteří mají svou základnu na náměstí Tahrír, se od incidentu distancovali. Lidé, kteří za zabitím útočníka stáli, nejsou podle těchto zástupců součástí jejich pokojného hnutí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Irák
doporučujeme

Iráčtí představitelé uvedli, že střelec, který byl hledán kvůli drogovým trestným činům, unikal bezpečnostním složkám a přitom začal střílet. Nejdříve usmrtil dva majitele obchodů a pak čtyři demonstranty. Rozzuření protestující muže přemohli a odzbrojili. Na sociálních sítích se pak objevily záběry, na kterých je vidět, jak útočníka kopou a bijí. Následně jeho mrtvé těl pověsili na semafor.

Okolnosti, za kterých střelec zemřel, zůstávají nejasné. Podle některých zdrojů muže nezabili demonstranti, ale zastřelili ho příslušníci bezpečnostních složek. Podle jedné z iráckých analytiček nabraly protesty v zemi "děsivý obrat". "Mimosoudní tresty provádějí milice, ale nikoli ti, kteří by měli být alternativou k upadající vládě," uvedla analytička Rašá Akídíová.

Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr oznámil, že jestliže ti, kdo útočníka zabili, nebudou do 48 hodin identifikováni, nařídí svým milicím, aby opustily bagdádské náměstí. Zástupci Sadrových milic byli dosud na náměstí kvůli tomu, aby chránili demonstranty.

Iráčané pokračují v protestech, které vypukly začátkem října. Požadují výměnu celého vedení země, podle nich zkorumpovaného, a chtějí svobodné volby. Demonstranti kritizují vládu i za neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví v zemi, která je ropnou velmocí. Z toho ale podle účastníků protestů profituje hlavně zkorumpovaná politická garnitura. Infrastruktura je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s radikály z teroristické organizace Islámský stát (IS). O život dosud při nynějších demonstracích přišlo více než 400 lidí.

Mise OSN pro Irák (UNAMI) ve své středeční zprávě informovala o neznámých skupinách, které v Iráku pokračují v únosech, náhodném zadržování i cíleném zabíjení iráckých protivládních demonstrantů. Zpráva vyzývá iráckou vládu, aby tyto skupiny, jež páchají násilí na demonstrantech, identifikovala a potrestala. Dokument UNAMI se opírá o 183 rozhovorů z období mezi 5. listopadem a 5. prosincem letošního roku.

Aktuální situací v Iráku se dnes zabýval i zahraniční výbor české poslanecké sněmovny. Ve svém usnesení uvedl, že "odsuzuje zabíjení a únosy neozbrojených demonstrantů a ohrožení svobody projevu". Vyjádřil také "vážnou obavu o budoucí osud demonstrantů a politický vývoj" v zemi a vyzval ministerstvo zahraničí, aby dění v Iráku sledovalo a pravidelně výboru předkládalo informace o aktuálním vývoji. "Zajištění stability a bezpečnosti v regionu Blízkého východu a severní Afriky je v zájmu České republiky," uzavřel výbor.

Loading...
Témata: Irák | útok | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irácký parlament dostal tři dny na jmenování premiéra

29.01.2020 17:40 Irácký prezident Barham Sálih dnes oznámil, že dává parlamentu tři dny na jmenování nástupce…

Trumpův mírový plán jitří emoce. Arabský svět se bouří, Západ krotí napětí

29.01.2020 16:30 Návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, který počítá s vytvořením palestinského státu, je šancí…

Zabili mu rodinu, spravedlnosti se nedočká? Nizozemí odmítlo žalobu na…

29.01.2020 14:39 Nizozemský soud se dnes odmítl zabývat žalobou, kterou podal Nizozemec palestinského původu na…

Izraelská vláda odkládá hlasování o anexi osad, Kushner se obořil na…

29.01.2020 14:06 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nepožádá na nedělním zasedání vlády o hlasování o anexi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama