V Afghánistánu kvůli demonstracím umírají lidé, desítky tisíc obyvatel chtějí ze země

Situace v Afghánistánu po převzetí moci radikálním islámským hnutím Tálibán je nadále napjatá a nepřehledná. Z některých měst jsou hlášeny protesty s mrtvými po zásahu tálibánských bojovníků. Z kábulského letiště bylo podle agentury Reuters dosud evakuováno do zahraničí kolem 8000 lidí, ale počty těch, kteří chtějí zemI opustit, jdou do desítek tisíc. O vývoji budou v pátek při videokonferenci jednat ministři zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance.

Na letišti v afghánské metropoli, odkud se po nástupu Tálibánu k moci ve spěchu evakuují Afghánci i cizinci, dnes už nepanoval takový chaos jako na počátku týdne. Nicméně tlačenice a zoufalá snaha lidí dostat se za každou cenu pryč si tam podle zástupců Tálibánu i NATO od neděle vyžádaly nejméně 12 životů.

Vedle USA a dalších zemí zapojených do spojeneckých sil evakuovala svůj diplomatický personál a afghánské spolupracovníky i Česká republika. Třetím letem, který přistál v Praze ve středu večer, podle dnešního sdělení premiéra Andreje Babiše česká evakuační mise skončila. Případní další lidé ale mohou být z Kábulu přepraveni za pomoci spojenců.

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že USA se pokusí evakuovat všechny Američany a "naše spojence" před koncem srpna, kdy uplyne termín pro stažení všech Američanů z Afghánistánu. Posléze připustil, že by evakuace mohla trvat déle, a hned ujistil, že americké jednotky v Afghánistánu zůstanou, dokud nebudou evakuováni všichni Američané. Odhadl přitom, že nárok na odlet má 50.000 až 65.000 lidí, USA jich přitom zatím ze země transportovaly několik tisíc.

Ukazuje se, že Tálibán nemá situaci v Afghánistánu všude pevně pod kontrolou. V několika městech, včetně Kábulu, se dnes proti němu konaly demonstrace. Ve východoafghánském Asadábádu přitom tálibové podle agentury Reuters stříleli do davu a několik lidí zemřelo. Už ve středu byli při protestu proti Tálibánu zabiti tři lidé ve východoafghánském Dželálábádu.

Kromě těchto protestů o ozbrojeném odporu proti Tálibánu opakovaně hovoří bývalý viceprezident Amrulláh Sálih, který se spolu s veliteli milicí stáhl do údolí Pandžšír na úpatí horského masivu Hindúkúš. Údolí leží asi 150 kilometrů severně od Kábulu v provincii Parván, která je podle agentury AP jediným územím v Afghánistánu, jež tálibové neovládají.

Mezinárodní společenství není zatím jednotné v tom, jaký postoj zaujme vůči novému režimu, který pod vedením Tálibánu bude vládnout. Biden dnes dal najevo, že nevěří v to, že by se Tálibán za poslední roky příliš změnil. Hnutí se podle něj musí rozhodnout, zda stojí o mezinárodní uznání, protože jde o zajištění prostředků pro udržení a rozvoj země.

Francie je už rozhodnutá, že s Tálibánem spolupracovat nehodlá a nemíní uznat jeho vládu. Už ve středu to naznačil ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian a dnes to důrazně zopakoval státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune.

Tálibánu k nedávnému převzetí moci v Afghánistánu pogratulovala teroristická organizace Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP). Připomněla tím znepokojení západních zemí z možné opětné spolupráce Tálibánu s Al-Káidou, které je spojené s teroristickými útoky z 11. září před dvaceti lety v New Yorku a Washingtonu. Tyto teroristické akce, které si vyžádaly na 3000 mrtvých a přes 6000 zraněných, zorganizovala právě Al-Káida, která v té době měla základnu v Afghánistánu ovládaném Tálibánem.

Mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid v úterý vyslovil řadu slibů, jež mají naznačit umírněnější postoje tálibů, včetně ujištění, že "Afghánistán už nebude využit proti nikomu". Obavy Západu však nezahnal. Tím spíše, že v dnešním prohlášení ke 102. výročí nezávislosti Afghánistánu na britské nadvládě použil výraz Islámský emirát Afghánistán. Toto označení používal Tálibán již v letech 1996 až 2001, kdy v zemi vládl. Jeho tehdejší režim se mimo jiné vyznačoval brutalitou a neuctivým zacházením se ženami.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy