V bojích na severozápadě Sýrie přišlo o život přes 40 lidí

V obnovených bojích na severozápadě Sýrie přišlo o život 40 bojovníků a syrských vojáků. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) armáda odrazila pokus jedné z radikálních skupin napojených na Al-Káidu obsadit dvě vesnice na hranici provincií Hamá a Idlib.

Sýrie
doporučujeme

V Idlibu a okolí od března platilo příměří, ale v minulých týdnech bylo několikrát porušeno. Oblast je poslední baštou odpůrců syrského režimu a radikálních skupin.

SOHR dnes oznámila, že členové skupiny, která si říká Hurrás ad-Dín a jež se hlásí k Al-Káidě, se se spojenci pokusili obsadit dvě vesnice na severozápadě Hamá. O život přišlo 19 vojáků a 22 radikálů a útočníci se z místa stáhli. Podle SOHR má skupina Hurrás ad-Dín 1800 členů, mezi nimiž jsou i cizinci. Účastní se často akcí organizovaných hlavní idlibskou radikální skupinou Haját Tahrír aš-Šám.

Syrská armáda loni v prosinci s podporou ruského letectva zahájila ofenzivu s cílem dobýt Idlib. Později ale Rusko, které stojí za Damaškem, s Tureckem, jež podporuje některé povstalecké skupiny, vyjednalo příměří a to začalo platit v březnu. Za ofenzivy padlo na 500 civilistů a milion dalších opustil domovy. Minulý týden ve středu ruské letectvo útočilo na pozice radikálů u hranic provincií Hamá, Idlib a Latákíja, což byly po tříměsíčním klidu první nálety spojence Damašku.

Syrský režim nyní podle agentury AFP kontroluje asi polovinu Idlibu a významná stanoviště v okolních provinciích. Z pohledu celé Sýrie má Damašek 70 procent území. Syrská válka začala v roce 2011 a připravila o život podle odhadů 380.000 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Izraeli se kvůli epidemii zvažuje karanténa některých měst

08.07.2020 21:16 Izraelský ministr obrany a klíčový koaliční partner Benny Ganc musel kvůli kontaktu s člověkem…

Afghánistán nepropustí bezmála 600 tálibánských bojovníků

08.07.2020 19:00 Afghánistán nepropustí bezmála 600 vězněných tálibánských bojovníků, kteří jsou podle tamních úřadů…

Spolupráce na Blízkém východě. Írán pomůže Sýrii zlepšit protivzdušnou…

08.07.2020 16:40 Írán a Sýrie se dohodly na vojenské a obranné spolupráci. Podle smlouvy, kterou dnes podepsali…

V Íránu už zemřelo s novým koronavirem více než 12.000 lidí

08.07.2020 13:27 Počet lidí, kteří v Íránu zemřeli s novým typem koronaviru, dnes překročil 12.000. Země totiž za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy