V bojích na severozápadě Sýrie přišlo o život přes 40 lidí

V obnovených bojích na severozápadě Sýrie přišlo o život 40 bojovníků a syrských vojáků. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) armáda odrazila pokus jedné z radikálních skupin napojených na Al-Káidu obsadit dvě vesnice na hranici provincií Hamá a Idlib.

Sýrie
doporučujeme

V Idlibu a okolí od března platilo příměří, ale v minulých týdnech bylo několikrát porušeno. Oblast je poslední baštou odpůrců syrského režimu a radikálních skupin.

SOHR dnes oznámila, že členové skupiny, která si říká Hurrás ad-Dín a jež se hlásí k Al-Káidě, se se spojenci pokusili obsadit dvě vesnice na severozápadě Hamá. O život přišlo 19 vojáků a 22 radikálů a útočníci se z místa stáhli. Podle SOHR má skupina Hurrás ad-Dín 1800 členů, mezi nimiž jsou i cizinci. Účastní se často akcí organizovaných hlavní idlibskou radikální skupinou Haját Tahrír aš-Šám.

Syrská armáda loni v prosinci s podporou ruského letectva zahájila ofenzivu s cílem dobýt Idlib. Později ale Rusko, které stojí za Damaškem, s Tureckem, jež podporuje některé povstalecké skupiny, vyjednalo příměří a to začalo platit v březnu. Za ofenzivy padlo na 500 civilistů a milion dalších opustil domovy. Minulý týden ve středu ruské letectvo útočilo na pozice radikálů u hranic provincií Hamá, Idlib a Latákíja, což byly po tříměsíčním klidu první nálety spojence Damašku.

Syrský režim nyní podle agentury AFP kontroluje asi polovinu Idlibu a významná stanoviště v okolních provinciích. Z pohledu celé Sýrie má Damašek 70 procent území. Syrská válka začala v roce 2011 a připravila o život podle odhadů 380.000 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael má 88 procent lidí 50 let očkovaných nebo vyléčených

03.03.2021 14:26 Osmaosmdesát procent Izraelců, kterým je 50 a více let, již bylo očkováno proti covidu-19 nebo…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Netanjahu je v zemi terčem kritiky kvůli rozdávání vakcín

02.03.2021 15:02 Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit varoval premiéra Benjamina Netanjahua, že nemůže…

Snoubenka zavražděného novináře žádá trest pro saúdského prince

01.03.2021 20:47 Aktualizováno Snoubenka zavražděného novináře Džamála Chášukdžího dnes vyzvala k bezodkladnému potrestání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama