V čele nové afghánské vlády bude dvojka Tálibánu Abdul Ghaní Barádar

V čele nové afghánské vlády nejspíš stane druhý nejvýznamnější muž islamistického hnutí Tálibán Abdul Ghaní Barádar a vysokou funkci zaujme také mulla Muhammad Jakúb, syn zesnulého zakladatele hnutí mully Muhammada Umara.

Abdul Ghání Baradar (Tálibán)

Napsala o tom dnes agentura Reuters, oficiálně ale Tálibán o novém vedení země hodlá informovat nejdříve v sobotu. Šéf NATO Jens Stoltenberg řekl, že aliance plánuje být s táliby v kontaktu a evakuovat z Afghánistánu další lidi. Evropská unie chce mít v Kábulu stálou misi.

V Afghánistánu zůstává poslední baštou odporu proti Tálibánu dosud nikdy nedobyté údolí Pandžšír, které ovládá Ahmad Masúd, syn zesnulého legendárního vůdce afghánské opozice proti Tálibánu a předtím proti sovětské okupaci Ahmada Šáha Masúda. Boje mezi odpůrci Tálibánu a bojovníky hnutí se tam stupňují. Tálibán tvrdí, že část údolí obsadil a způsobil vzbouřencům těžké ztráty. Odpůrci Tálibánu naopak prohlašují, že mají pod kontrolou všechny vstupy do údolí a že hnutí při střetech s nimi přišlo o stovky mužů.

Spekulace o složení nové afghánské vlády se objevují od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna obsadil Kábul. Nejvýše postaveným mužem v Afghánistánu má být podle dřívějších zpráv vůdce hnutí mulla Hajbatulláh Achúndzáda, který se soustředí především na náboženské otázky. Předseda vlády mu bude podřízen. Obsazení jednotlivých postů ale podle analytiků ovlivňují spory mezi frakcemi Tálibánu.

Právě vytvoření vlády je předpokladem pro jednání se západními zeměmi, které avizují, že s Tálibánem chtějí navázat kontakt. "Operační kontakt s Tálibánem je nutný, abychom mohli dostat lidi ven," řekl dnes šéf NATO Stoltenberg. Zároveň ale zdůraznil, že spojenci by neměli s uznáním vlády hnutí spěchat a neměli by spoléhat pouze na jeho sliby, že bude méně radikální a více otevřené než v minulosti.

Evropská unie je připravená s Tálibánem jednat, pokud hnutí bude respektovat unijní požadavky, mezi nimiž je například dodržování lidských práv či možnost dalších evakuací ze země. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell řekl, že unie chce monitorovat situaci přímo na místě prostřednictvím stálé mise v Kábulu, pokud to okolnosti dovolí.

Ruský velvyslanec v Kábulu sdělil, že Rusko je v kontaktu s příslušníky islamistického hnutí, kteří jsou potenciálními členy nové afghánské vlády. "Čím dříve Tálibán vejde do rodiny civilizovaných národů, tím snadnější bude s ním navázat kontakty, jednat s ním a nějak jej ovlivňovat," uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Český ministr obrany Lubomír Metnar se domnívá, že vojáci se do Afghánistánu v brzké době nevrátí. Vývoj v zemi bude záviset na tom, zda Tálibán dodrží své sliby, řekl ministr při pietní vzpomínce na padlé vojáky na pražském Vítkově, kterou dnes česká armáda symbolicky ukončila své dvacetileté působení v Afghánistánu.

K dodržování práv dnes na další demonstraci v Kábulu vyzývaly desítky afghánských žen. Ty chtějí, aby měly právo na vzdělání, mohly se podílet na společenském a politickém životě země a byly jim zaručeny svobody, jako například svoboda slova. Bojovníci Tálibánu protestní akci rozehnali a útočili na její účastnice pažbami pušek a biči.

K respektování práv žen a dívek v Afghánistánu vybídly prezidentky a premiérky 11 zemí ve společném prohlášení, které vzniklo z iniciativy hlavy slovenského státu Zuzany Čaputové a islandské premiérky Katrín Jakobsdóttirové.

Více než polovina Afghánců bude letos v zimě hladovět, varuje OSN

25.10.2021 12:03 Více než polovina obyvatel Afghánistánu, přibližně 22,8 milionu lidí, bude letos v zimě čelit…

O velvyslancích v Turecku by se mohlo rozhodnout už v pondělí

24.10.2021 18:30 Političtí rivalové tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označili jeho sobotní oznámení, že…

Afghánistán má až 4 miliony narkomanů. Jak se jim žije pod vedením…

24.10.2021 12:04 Oholené hlavy, šaty visící na těle a pohled pronásledované zvěře. Pro toxikomany, které pod mostem…

Erdogan chce vyhostit deset velvyslanců

23.10.2021 16:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k…

Americká armáda oznámila, že v Sýrii zabila významného velitele Al-Káidy

23.10.2021 10:14 Americká armáda při pátečním útoku bezpilotního letounu zlikvidovala v Sýrii významného velitele…

V Damašku zaútočili radikálové, exploze zabila 14 lidí

20.10.2021 21:51 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Tálibán odškodnil rodiny zemřelých sebevražedných atentátníků

20.10.2021 11:59 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

Související:

Právě se děje

reklama