Protesty v Bejrútu: Demonstranti pronikli na ministerstvo, premiér navrhuje předčasné volby

Desítky rozhněvaných demonstrantů pronikly dnes na pozemek libanonského ministerstva zahraničí v Bejrútu. Podle agentury AP šlo o zhruba 200 lidí včetně veteránů. Část z nich se dostala do budovy ministerstva a zapálila dosud blíže neupřesněné dokumenty a fotky prezidenta. V centru metropole, kde se demonstranti střetli s policií, byla podle agentury Reuters slyšet střelba.

libanon
doporučujeme

Při střetech mezi demonstranty a pořádkovými silami bylo podle Libanonského Červeného kříže zraněno přes 110 lidí, 32 z nich bylo odvezeno do nemocnice, zatímco zbytek byl ošetřen na místě.

Premiér Hasan Dijáb dnes večer uvedl, že jedinou cestou z nynější krize je uspořádat předčasné parlamentní volby a že podá příslušný návrh. Libanonci v hlavním městě protestují po úterním ničivém výbuchu v tamním přístavu. Neštěstí si vyžádalo životy bezmála 160 lidí a dalších 6000 bylo zraněno.

Demonstranti podle AP uvedli, že se ministerstvo zahraničí stane ústředím revoluce, a vyzvali vládu k demisi. Voják ve výslužbě Samí Ramá na schodech ministerstva přečetl prohlášení poté, co desítky lidí pronikly do budovy. "Tato vláda musí odstoupit," řekl.

Demonstranti přišli s vlajkami, na nichž je zatnutá pěst, jež se stala symbolem celostátních protivládních protestů, které v zemi zasažené hlubokou hospodářskou krizí trvají mnoho měsíců.

Na náměstí Mučedníků v centru libanonské metropole se lidé začali scházet již nedlouho po poledni místního času. Odpoledne jich už tam bylo podle Reuters několik tisíc.

Policie použila slzný plyn, když se část demonstrantů snažila překonat zátarasy v ulici vedoucí k budově parlamentu. V živém televizním přenosu z demonstrace bylo několik zkrvavených lidí, které patrně zasáhla policie gumovými projektily.

"Zůstaneme tu. Vyzýváme libanonský lid, aby okupoval ministerstva," řekl jeden demonstrant do megafonu.

Při střetech s demonstranty přišel o život policista poté, co spadl do výtahové šachty, když utíkal před demonstranty, kteří ho honili, uvedl podle Reuters jeho kolega. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nedaleko bagdádského letiště dopadla raketa, zahynulo několik civilistů

28.09.2020 18:46 Nejméně tři civilisté dnes zemřeli a dva další utrpěli vážné zranění, když nedaleko bagdádského…

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně viní z dovozu žoldáků ze Sýrie

28.09.2020 12:48 Arménie a Ázerbájdžán se v době nynější eskalace bojů v oblasti Náhorního Karabachu vzájemně…

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně obviňují z útoků

27.09.2020 18:06 Arméni a Ázerbájdžánci se dnes vzájemně obvinili z útoků v oblasti Náhorního Karabachu, etnicky…

Tisíce Izraelců protestovaly znovu proti premiérovi Netanjahuovi

27.09.2020 09:24 Na další protest proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi včera večer přišlo v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama