V Iráku osvobodili unesenou Němku, je známá z bagdádské umělecké scény

Irácké bezpečnostní složky po několika dnech osvobodily unesenou Němku Hellu Mewisovou, známou z bagdádské umělecké scény. Podle agentury DPA o tom dnes informovala irácká armáda. Zda bylo osvobození výsledkem vyjednávání s únosci, není jasné.

Hella Mewis
doporučujeme

Mluvčí armády Jahjá Rasúl bez bližších podrobností informoval na twitteru, že Mewisová je volná. Podle nejmenovaného armádního činitele byla žena osvobozena dnes v 06:25 místního času (05:25 SELČ) při operaci poblíž Bagdádu. Bezpečnostní složky prohledaly místo, kde se podle obdržených informací měla nacházet.

Němka, která v Iráku žije sedm let, byla podle svědků unesena v pondělí večer před uměleckým centrem na ulici Abú Nuvás. Zástupce policie, jehož citovala AP, řekl, že k centru přijela dvě auta s ozbrojenými muži.

Mewisová v Bagdádu vede programy pro mladé, podílí se na organizaci kulturních akcí a spolupracuje též s německým Goethe Institutem. Často byla vidět, jak na kole projíždí ulicemi, což v irácké metropoli není obvyklé mezi cizinci, kteří si uvědomují trvající bezpečnostní riziko. Mewisová také podporovala protivládní protesty, které v Iráku začaly loni na podzim. Několik desítek z lidí, kteří se tehdy vyslovili proti činnosti ozbrojených skupin, bylo uneseno.

Podle DPA má Mewisová v Iráku čilé kontakty s umělci, intelektuály a politiky. Její přátelé se v uplynulých dnech snažili vyvíjet tlak na iráckou vládu a bezpečnostní složky, aby se únosem zabývaly.

Šéf německé diplomacie Heiko Maas v úterý sdělil, že jeho ministerstvo vytvořilo krizový tým s úkolem přispět k osvobození Mewisové.

K únosu se zatím nikdo nepřihlásil. V podezření se ocitly šíitská milice Katáib Hizballáh a teroristická organizace Islámský stát (IS). Mluvčí šíitské milice podíl na únosu nepřímo popřel. Buňky IS jsou v Iráku nadále aktivní, někdejší vliv tu ale organizace ztratila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU přislíbila 33 milionů eur na pomoc Libanonu, v plánu je i dárcovská…

06.08.2020 15:03 Evropská unie přislíbila 33 milionů eur (téměř 865 milionů Kč) na pomoc libanonskému hlavnímu městu…

Česko pošle do Libanonu léky a pomůcky, uvažuje i o lékařích

06.08.2020 14:53 Česko prověří možnost vyslat do Libanonu lékaře. Informovalo o tom dnes ministerstvo vnitra.…

Macron přiletěl do Bejrútu zničeného explozí, chce koordinovat mezinárodní…

06.08.2020 14:12 Aktualizováno Libanon čelí politické a ekonomické krizi a bude nadále trpět, pokud nezavede reformy. Podle…

Politika musí stranou. Nechte nás ošetřit libanonské civilisty, žádají…

06.08.2020 13:39 Pokud Libanoncům zraněným při úterní explozi v Bejrútu nebude z politických důvodů umožněna léčba v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama