V Iráku se opět rozhořely protesty. Čtyři mrtví, desítky zraněných

Na jihu Iráku a v jeho metropoli Bagdádu opět zesílily protivládní protesty, které dnes nepřežili čtyři lidé. Dva policisté přišli podle agentury Reuters o život ve městě Basra, když do nich najelo auto, jehož řidič se zřejmě snažil vyhnout bouřlivým manifestacím. V Bagdádu, kde policie použila slzný plyn i ostrou munici, přišli o život dva demonstranti. Protestující dnes také ochromili provoz na dálnici vedoucí z Bagdádu na jih země. Provoz ropných zařízení narušen nebyl.

Irák
doporučujeme

V Bagdádu vypukly střety v noci na dnešek, protestující házeli na policisty zápalné lahve a kameny a zapalovali pneumatiky, policie odpověděla slzným plynem a podle agentury Reuters také ostrou palbou. Jednoho z demonstrantů zasáhla ostrá střela, druhého zásobník slzného plynu. Oba svým zraněním podlehli v nemocnici.

Podle zpravodaje televize Al-Džazíra přijížděli na demontraci další lidé poté, co ji viděli ve zprávách. "Je to jedna z největších demonstrací z posledních týdnů," uvedla televize.

"Požadujeme, aby ústřední vláda uspořádala co nejdříve volby a jmenovala nového nezávislého premiéra. Pokud se to nestane, protesty budou sílit. Budeme blokovat dálnice a centra měst," řekl televizi Al-Džazíra jeden z účastníků demonstrace v Bagdádu. Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí už pod tlakem protestů podal demisi koncem listopadu, zůstává ale v úřadu, dokud parlament neschválí nového šéfa kabinetu.

Koncem prosince prezident Barham Sálih odmítl jmenovat premiérem Asaada Ajdáního, kterého vybral Íránem podporovaný blok parlamentních stran a kterého ale odmítají demonstranti. Těm totiž vadí i vliv Íránu na místní instituce, který začal sílit po invazi mezinárodní koalice, v čele s USA, jež v roce 2003 svrhla diktátorský režim Saddáma Husajna.

Protivládní protesty v Iráku trvají od loňského října a zemřelo při nich asi pět stovek lidí. Demonstranti kritizují vládu za korupci a neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví, a infrastrukturu, která je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s teroristickou organizací Islámský stát. Irák je ropnou velmocí, ale z jeho ropného bohatství podle demonstrujících profitují hlavně zkorumpovaní politici.

Protesty opět zesílily minulý týden, kdy podle agentury Reuters demonstrující využili velké mediální pozornosti, která se zemi dostala po zabitího předního představitele Íránu Američany nedaleko bagdádského letiště.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama