V Iráku se opět rozhořely protesty. Čtyři mrtví, desítky zraněných

Na jihu Iráku a v jeho metropoli Bagdádu opět zesílily protivládní protesty, které dnes nepřežili čtyři lidé. Dva policisté přišli podle agentury Reuters o život ve městě Basra, když do nich najelo auto, jehož řidič se zřejmě snažil vyhnout bouřlivým manifestacím. V Bagdádu, kde policie použila slzný plyn i ostrou munici, přišli o život dva demonstranti. Protestující dnes také ochromili provoz na dálnici vedoucí z Bagdádu na jih země. Provoz ropných zařízení narušen nebyl.

Irák
doporučujeme

V Bagdádu vypukly střety v noci na dnešek, protestující házeli na policisty zápalné lahve a kameny a zapalovali pneumatiky, policie odpověděla slzným plynem a podle agentury Reuters také ostrou palbou. Jednoho z demonstrantů zasáhla ostrá střela, druhého zásobník slzného plynu. Oba svým zraněním podlehli v nemocnici.

Podle zpravodaje televize Al-Džazíra přijížděli na demontraci další lidé poté, co ji viděli ve zprávách. "Je to jedna z největších demonstrací z posledních týdnů," uvedla televize.

"Požadujeme, aby ústřední vláda uspořádala co nejdříve volby a jmenovala nového nezávislého premiéra. Pokud se to nestane, protesty budou sílit. Budeme blokovat dálnice a centra měst," řekl televizi Al-Džazíra jeden z účastníků demonstrace v Bagdádu. Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí už pod tlakem protestů podal demisi koncem listopadu, zůstává ale v úřadu, dokud parlament neschválí nového šéfa kabinetu.

Koncem prosince prezident Barham Sálih odmítl jmenovat premiérem Asaada Ajdáního, kterého vybral Íránem podporovaný blok parlamentních stran a kterého ale odmítají demonstranti. Těm totiž vadí i vliv Íránu na místní instituce, který začal sílit po invazi mezinárodní koalice, v čele s USA, jež v roce 2003 svrhla diktátorský režim Saddáma Husajna.

Protivládní protesty v Iráku trvají od loňského října a zemřelo při nich asi pět stovek lidí. Demonstranti kritizují vládu za korupci a neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví, a infrastrukturu, která je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s teroristickou organizací Islámský stát. Irák je ropnou velmocí, ale z jeho ropného bohatství podle demonstrujících profitují hlavně zkorumpovaní politici.

Protesty opět zesílily minulý týden, kdy podle agentury Reuters demonstrující využili velké mediální pozornosti, která se zemi dostala po zabitího předního představitele Íránu Američany nedaleko bagdádského letiště.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán i Rusko se ohradily proti obvinění ze zásahu do voleb v USA

22.10.2020 14:29 Írán i Rusko popřely americké obvinění, že se snaží zasáhnout do amerických voleb. Írán si dnes…

Krize ve východním Středomoří trvá. Turecko prodlouží spornou misi…

22.10.2020 07:40 Turecko prodlouží současnou misi svých průzkumných plavidel, která k nevoli Řecka a EU hledají nová…

Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

20.10.2020 13:44 Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér…

Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

19.10.2020 09:15 Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama