V Iráku zemřela na covid-19 členka parlamentu

V Iráku dnes zemřela na komplikace spojené s nemocí covid-19 členka tamního parlamentu. V zemi podle údajů nevládní organizace Mezinárodní záchranný výbor (IRC), z nichž citovala agentura AFP, v červnu stoupl počet lidí nakažených koronavirem o 600 procent. Celkem je jich podle dnešního oznámení iráckého ministerstva zdravotnictví téměř 70.000 a 3000 nemocných už v Iráku zemřelo.

Covid-19 v Iráku
doporučujeme

K mrtvým dnes přibyla šestačtyřicetiletá poslankyně zvolená za provincii Dijála Ghidá Kambašová. Je první členkou parlamentu, která podlehla covidu-19, ale celkem se nakazily už dvě desítky jejích kolegů.

Irák dosud nehlásil vysoká čísla nakažených, ale IRC nyní oznámil, že v červnu se jejich počet zvýšil o 600 procent. Mezi infikovanými jsou podle IRC stovky lékařů. Protože nemocnice jsou v Bagdádu přeplněné, k ošetření nemocných byly vybaveny prostory bagdádského výstaviště. Hotely začaly přijímat rodiny, které musí být v karanténě.

Irácké zdravotnictví trpí nedostatkem personálu i vybavení. Na sociálních sítích kolují informace o potížích - například v provincii Zikár na jihu země nemají pro těžce nemocné kyslík. Doloženy jsou i případy napadení zdravotníků příbuznými nemocného. Provincie Zikár patřila loni k těm, kde se konaly protivládní protesty. Vláda tam nyní zaslala lahve s kyslíkem.

Jak napsala agentura AFP, vývoj epidemie je pro Irák další přítěží. Země coby druhý největší producent ropy v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) zažívá vlivem propadu cen ropy nejhorší ekonomické potíže své novodobé historie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irák zrušil návštěvu tureckého ministra, kvůli incidentu na hranicích

12.08.2020 07:25 Irák zrušil nadcházející návštěvu tureckého ministra obrany kvůli incidentu, během nějž byli v…

Libanon eviduje rekordní denní nárůst případů covidu-19

11.08.2020 21:50 Libanon dnes hlásí rekordní nárůst případů nákazy koronavirem. Nemoc covid-19 se tam za uplynulý…

Bejrút si týden po ničivé explozi připomněl oběti minutou ticha

11.08.2020 20:59 Tisíce lidí dnes v Bejrútu držely minutu ticha za oběti exploze, která tam před týdnem připravila o…

UNICEF chystá v Libanonu očkování proti tetanu. Bez domova je 80 000 dětí

11.08.2020 17:48 UNICEF (Dětský fond OSN), který bezprostředně po explozích v Bejrútu pomohl přemístit 90 % léčiv a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama