V Íránu popravili údajného špióna, trest smrti potvrzen pro tři účastníky protivládních protestů

V Íránu popravili bývalého pracovníka ministerstva obrany usvědčeného ze špionáže pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Oznámily to dnes íránské justiční úřady.

Trest smrti
doporučujeme

Podle jejich informací byl Rezá Asgarí popraven minulý týden. V minulosti pracoval v oddělení pro letectví na teheránském ministerstvu obrany a v roce 2016 odešel do důchodu.

"Ve svém posledním pracovním roce se připojil k CIA, prodal jí informace o našich střelách a vzal za to peníze. Byl dopaden, postaven před soud a odsouzen k smrti," řekl podle agentury AP mluvčí íránské justice Gholámhosejn Esmáílí.

Za podobných okolností v minulosti Íránci popravili dalšího údajného špiona Džalála Hádžízavára. Také on pracoval na ministerstvu obrany a u soudu se přiznal, že byl placen za špionáž pro CIA. Na této činnosti se podílela údajně i jeho manželka, která byla odsouzena k 15 letům vězení.

Íránský nejvyšší soud potvrdil rozsudky smrti nad třemi účastníky loňských protivládních demonstrací. Oznámil to dnes mluvčí íránské justice. Obhájci odsouzených, jimž je mezi 26 a 28 lety, hodlají požádat o zopakování soudu.

Nejvyšší soud rozhodoval v odvolacím řízení proti rozhodnutí soudu nižší instance. Mluvčí justice Gholámhosejn Esmáílí oznámil, že původní rozsudky byly potvrzeny. Dva z odsouzených byli podle něj zadrženi při ozbrojeném útoku. Z důkazů získaných z jejich telefonů je prý zřejmé, že se podíleli na založení požárů bank, veřejných budov a autobusů.

Íránci loni na podzim začali protestovat nejprve kvůli prudkému nárůstu cen pohonných hmot, později se demonstrace rozšířily do mnoha měst a přerostly v protivládní protesty. Účastníci útočili na policejní stanice, obchody, banky i benzinové pumpy. Úřady ve snaze hnutí zastavit na týden přerušily přístup k internetu.

Esmáílí tvrdil, že odsouzení události "filmovali a zasílali záběry zahraničním tiskovým agenturám".

Obhajoba verdikt kritizovala a upozornila, že obhájci jednotlivých obžalovaných neměli přístup k dokumentaci. Jeden z nich sdělil, že tři odsouzení se manifestací zúčastnili, protože "je rostoucí cena benzinu zasáhla".

Reformátorský list Šark napsal, že mezi odsouzenými jsou dva studenti a jeden prodavač mobilních telefonů. Obhájce Mostafá Nílí sdělil, že obhajoba bude požadovat nový proces. Všichni tři podle něj trvají na tom, že nic nezapalovali ani neničili a že proti nim neexistuje žádný usvědčující dokument. Své vlastní přiznání k činům při procesu odvolali.

Podle Washingtonu při protestech přišlo o život přes 1000 lidí, nezávislí experti, kteří pracují pro Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva, uvádějí, že o život zřejmě přišlo kolem 400 lidí. Íránské úřady přiznaly 230 mrtvých. Írán patří k zemím s nejvyšším počtem vykonaných poprav.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron přiletěl do Bejrútu zničeného explozí. Lidé volali, aby provedl…

06.08.2020 17:51 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes prošel zničenými ulicemi Bejrútu dva dny poté, co si…

Čeští hasiči začali v Bejrútu pracovat, zdržela je místní armáda

06.08.2020 17:03 Aktualizováno Čeští hasiči, kteří ve středu večer přiletěli do Libanonu pomáhat s hledáním lidí v troskách po…

EU přislíbila 33 milionů eur na pomoc Libanonu, v plánu je i dárcovská…

06.08.2020 15:03 Evropská unie přislíbila 33 milionů eur (téměř 865 milionů Kč) na pomoc libanonskému hlavnímu městu…

Česko pošle do Libanonu léky a pomůcky, uvažuje i o lékařích

06.08.2020 14:53 Česko prověří možnost vyslat do Libanonu lékaře. Informovalo o tom dnes ministerstvo vnitra.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama