V Íránu usekli prsty muži odsouzenému za krádeže

V Íránu amputovali prsty muži, který byl odsouzen za 28 krádeží. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) za to íránské úřady kritizuje. Úřady ale tvrdí, že jde o nejefektivnější způsob, jak lidi od krádeží odradit.

Prsty byly muži useknuty ve věznici v severní provincii Mázandarán ve středu. Totožnost odsouzeného úřady nesdělily. Amnesty International trest označila za "odpornou formu mučení".

Za první krádež je v Íránu trestem amputace čtyř prstů na pravé ruce. Zprávy o tom, že byly v Íránu osobám odsouzeným za krádež useknuty prsty, se však objevují zřídka, uvádí BBC.

Sálih Higází z AI označil trest v podobě amputace za nespravedlivé mrzačení. "Jsou to trýznivé útoky proti lidské důstojnosti. Reforma íránského trestního zákoníku, která by tuto ostudnou praktiku ukončila, už dávno měla přijít," řekl.

Írán je islámskou republikou a jeho právní systém se odvíjí od přísného výkladu islámského práva šaría. Loni v lednu úřady v severovýchodním Íránu amputovaly ruku čtyřiatřicetiletému muži, který byl odsouzen za krádež ovce. Podobné tresty byly vykonány také v Saúdské Arábii, Nigérii či Somálsku.

Loni Írán potrestal muže ranami bičem za to, že konzumoval alkohol v pubertě. Trest byl vykonán až po deseti letech, kdy už byl tento muž plnoletý. V únoru byli v Íránu popraveni dva náctiletí muži za znásilnění. V obou případech postup úřadů kritizovaly organizace na ochranu lidských práv.

Írán od roku 1990 popravil téměř 100 mladistvých, což je nejvíce ze všech států na světě, uvedla AI.

Související

Írán se připravuje na oslavy výročí islámské republiky.

Většina Íránců kritizujících současný režim by návrat před rok 1979 nechtěla, uvádí Horčička

Uplynulo 45 let od oficiálního zrušení monarchie v Íránu, čímž byla završena islámská revoluce vedená duchovním Rúholláhem Chomejním. Následný proces islamizace země postupoval velmi rychle a její ráz proměnil během několika málo let, uvádí Matouš Horčička v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ působící v Asociaci pro mezinárodní otázky v té souvislosti upozorňuje, že svržená vláda šáha Muhammada Rezy Pahlavího svou prozápadní a sekulární orientací neodrážela postoje velké části íránské společnosti, která byla tradičně a nábožensky laděná. Dále vysvětlil například to, proč uchopení moci Chomejním představovalo logické vyústění tehdejších událostí nebo jaké jsou nástroje, kterými z revoluce vzešlý systém udržuje v zemi dlouhá desetiletí status quo.

Více souvisejících

Írán

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 33 minutami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy