V Izraeli dnes proběhlo první stání procesu s premiérem Netanjahuem

V Jeruzalémě se dnes konalo první stání v procesu s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Skončilo po hodině a bylo odročeno bez udání příštího termínu. Premiérovi právníci požádali o několikaměsíční lhůtu na prostudování důkazového materiálu, zatímco žaloba žádala rychlé předvedení svědků.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Netanjahu je obviněn ve třech různých kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Veškerá obvinění popírá, což znovu zopakoval v prohlášení před zahájením dnešního stání. V Izraeli je to poprvé, kdy před soudem stanul premiér ve funkci.

Tříčlenný panel soudců oznámil, že žádosti obhájců i žalobců posoudí, jednání odročil, avšak není známo na kdy. Předsedkyně soudu Rivka Friedmanová-Feldmanová řekla, že soud dá oběma stranám vědět, kdy se bude konat další stání.

Podle izraelských médií může soudní řízení trvat i tři roky, předvoláno je 333 svědků. Očekávalo se, že dnešní jednání bude krátké, obvinění měli pouze říci, zda bodům obžaloby porozuměli. K vině se vyjádřit nemuseli. Sedmdesátiletý Netanjahu řekl, že si přečetl obžalobu a rozumí všem jejím bodům.

Kromě Netanjahua se proces týká ještě tří dalších lidí akcionáře telekomunikační společnosti Bezeq Šaula Eloviče a jeho manželky Iris a dále vydavatele listu Jediot Achronot Arnona Mozese. Elovičova obhájkyně soudcům řekla, že potřebuje více času na seznámení se s důkazy.

Netanjahuův právník prohlásil, že potřebuje na prostudování důkazů dva až tři měsíce, protože důkazový materiál proti premiérovi přišel se zpožděním a nebyl úplný. Žalobkyně Liat ben Ariová ale řekla, že obhajoba materiály dostala před rokem.

O proces je velký zájem a v soudní budově bylo pro novináře vyčleněno několik místností, v nichž bylo možné dění v soudní sledovat v televizi. Pro jednání samotné byla určena poměrně malá místnost číslo 317, do níž se vejde jenom asi 20 lidí. Netanjahu se odmítl po příchodu posadit, dokud budou přítomny kamery. Stejně jako soudci a právníci přišel s rouškou na obličeji.

Jeho příznivci i odpůrci na dnešek svolali do Jeruzaléma demonstrace, policie kvůli tomu povolala posily.

Netanjahu po příjezdu do soudní budovy v prohlášení před novináři řekl, že soud považuje za snahu svrhnout ho za každou cenu, a obvinění označil za směšná. Označil se za oběť spiknutí zosnovaného levicově orientovanými médii, policií, prokuraturou a soudci ve snaze ho svrhnout.

"Cílem je svrhnout silného pravicového premiéra, a odstranit tak nacionalistický tábor, který tuto zemi vede mnoho let," sdělil Netanjahu. Obvinil policie a prokurátory obvinil, že se spikli a obvinění proti němu "ušili". Předložené důkazy jsou podle něj přehnané a "špinavé". Dožadoval se toho, aby bylo soudní řízení přenášeno živě v televizi.

Ujistil, že nehodlá kvůli procesu odstoupit. "Zatímco se média budou zabývat nesmysly, touto lživou kauzou, budu řídit Izrael a starat se o věci, na nichž vám záleží," řekl premiér.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuvajt má nového vládce. Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah se stal…

30.09.2020 12:14 Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah dnes složil přísahu a stal se novým vládcem Kuvajtu poté, co…

Turecko slíbilo Ázerbájdžánu podporu, Macron kritizuje "bojechtivou"…

30.09.2020 11:22 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u sporné horské enklávy pokračují dnes čtvrtým dnem…

Izraelský parlament schválil zákon omezující demonstrace. Krok k diktatuře…

30.09.2020 08:22 Izraelští poslanci po mnohahodinové debatě dnes ráno schválili zákon, který dočasně zakazuje lidem…

Hlad ohrožuje statisíce syrských dětí. Matka tři týdny šetřila na jediné…

29.09.2020 13:55 Dalších 700.000 dětí v Sýrii je ohroženo hladem v důsledku špatné ekonomické situace o dopadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama