V Izraeli hrozí další volby, sílí roztržka ve vládní koalici

V Izraeli sílí roztržka uvnitř vládní koalice. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes znovu pohrozil předčasnými volbami, pokud s ním jeho koaliční partner, aliance Modrá a bílá nezačne spolupracovat. Šéf této aliance Benny Ganc naopak obvinil premiéra, že nedodržuje koaliční dohodu.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Dva Gancovi ministři dnes navíc v médiích řekli, že formace Modrá a bílá zvažuje podpořit návrh na vyslovení nedůvěry vládě, který se chystá ve středu předložit v parlametnu opoziční lídr Jair Lapid. Informoval o tom dnes deník The Times of Israel.

"Pokud začnou spolupracovat místo toho, aby se chovali jako vláda ve vládě, můžeme pokračovat společně. Pokud ne, myslím, že každý pochopí, že to by bohužel vedlo k volbám," řekl dnes Netanjahu.

Nové volby by byly již čtvrtými parlamentími volbami v zemi za téměř dva roky. Podle Gance, který je ve vládě ministrem obrany, je to ale premiér, kdo "porušuje dohody" a neumožňuje schválení rozpočtu z politických důvodů.

Podle koaliční dohody měl být schválen společný rozpočet na letošní i příští rok, Netanjahu ale posléze otočil a trvá na oddělených rozpočtech pro roky 2020 a 2021. Pokud se rozpočet nepodaří schválit do 23. prosince, budou se automaticky konat nové volby, které by tak byly zřejmě v březnu. Podle místních médií si Netanjahu nové volby přeje, aby nemusel křeslo premiéra za rok v listopadu předat Gancovi, jak stanoví koaliční dohoda.

Nové volby hrozily Izraeli kvůli neschválení rozpočtu už v srpnu, tehdy ale parlament na poslední chvíli schválil prodloužení lhůty pro dosažení dohody o státním rozpočtu. Lhůtu ze současných 100 dnů od vytvoření vlády prodloužil parlament o dalších 120 dnů.

Ganc už v úterý izraelské televizi řekl, že je pro volby, pokud bude Netanjahu "pokračovat v upřednostňování svých zájmů před zájmy ostatních". Podle průzkumu veřejného mínění zveřejněného ve středu by v případě nových voleb z jejich konání 44 procent Izraelců vinilo Netanjahua a 16 procent by vinu přikládalo Gancovi. Asi třetina Izraelců dává stejnou vinu oběma.

Koaliční roztržku umocnilo také Gancovo oznámení z minulého týdne, že vytvoří vládní výbor pro vyšetřování korupční kauzy kolem nákupu ponorek a válečných lodí pro izraelské námořnictvo od německé firmy Thyssenkrupp. V kauze je obviněno několik blízkých spolupracovníků Netanjahua i vysokých armádních důstojníků. Premiér v tomto "Případu 3000" figuruje jako svědek, obžalován je ale ve třech jiných kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Je tak prvním izraelským premiérem souzeným při výkonu funkce.

Opoziční lídr Lapid v pondělí prohlásil, že příští týden ve středu předloží v parlamentu návrh, který by znamenal rozpuštění parlamentu. "Z této vlády nevzejde nic dobrého... Nepracují pro národ Izraele, ale jen pro sebe," uvedl Lapid. "Netanjahu chce volby v červnu, hraje o čas. Ale není důvod, abychom mu je umožnili v čase, který je pro něj výhodný," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama