V Izraeli končí politická krize, prezident pověřil Netanjahua sestavením vlády

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes večer oficiálně pověřil premiéra Benjamina Netanjahua sestavením nové vlády. Stalo se tak poté, co izraelský parlament dnes schválil zákon nezbytný k vytvoření koaličního kabinetu, na němž se dohodli Netanjahu a jeho volební rival Benny Ganc. Slib by nová vláda měla složit příští středu. Jejím sestavením by podle agentury AFP mohla v Izraeli skončit vleklá politická krize, která začala před rokem volbami, po nichž musely následovat dvoje další.

Benny Ganc
doporučujeme

Poslanci schválili příslušný zákon v poměru 72 ku 36 hlasům, informuje list The Times Of Israel. Netanjahu se má stát podle koaliční dohody prvním premiérem a po roce a půl ho má vystřídat Ganc, který bude do té doby zastávat funkci ministra obrany. Netanjahuův Likud a Gancova Modrá a bílá dnes odpoledne oznámily, že Netanjahua jako premiéra podpořila většina 72 poslanců, přičemž jejich podpisy byly předány prezidentu Rivlinovi. Ten pak dnes večer oficiálně pověřil Netanjahua sestavením nové vlády, na což má staronový premiér 14 dní. Pokud tak neučiní, bude automaticky rozpuštěn parlament a musely by se konat nové volby. Podle izraelského zpravodajského webu The Times of Israel se nicméně očekává, že nová vláda složí přísahu už 13. května.

Předpokladem k dnešnímu parlamentnímu hlasování bylo rozhodnutí nejvyššího soudu ke stížnostem, které proti sestavení takovéto koaliční vlády podalo několik izraelských organizací. Poukazovaly na to, že není správné, aby vládu vedl soudně stíhaný člověk, jako je Netanjahu.

Premiér čelí několika korupčním kauzám a proces s ním má začít ještě v květnu. Nejvyšší soud ovšem ve středu večer konstatoval, že neshledal žádné právní důvody, které by Netanjahuovi bránily sestavovat vládu.

Počítá se s tím, že o ministerská křesla se podělí Netanjahuův pravicový Likud a Gancova centristická formace Modrá a bílá. Netanjahu má zůstat premiérem prvních 18 měsíců a prvním úkolem vlády bude zajistit fungování státu a jeho ekonomiky v době epidemie koronaviru. Koaliční dohoda obsahuje také bod, který předpokládá, že se v červenci začne řešit možná anexe židovských osad na palestinském Západním břehu Jordánu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Věznice jsou ohnisky koronaviru, ale očkování v nich ale vázne, píše…

16.01.2021 10:38 Když Izrael začal v prosinci očkovat své obyvatele, ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo dávky pro…

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama