V Izraeli rezignovala prominentní epidemioložka, vláda podle ní ignorovala varování

Ředitelka izraelských veřejných zdravotnických služeb dnes rezignovala. Své rozhodnutí epidemioložka zdůvodnila tím, že vláda příliš rychle ukončila uzávěru a nyní v řešení krizové situace ztratila směr. Napsala o tom agentura Reuters.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Siegal Sadeckiová svou rezignaci oznámila den poté, co kabinet premiéra Benjamina Netanjahua opět zavedl sérii omezení, včetně uzávěr barů, posiloven a sálů, kde se pořádají větší akce.

Po zavedení celostátní uzávěry v dubnu, se v květnu Izraeli podařilo zploštit křivku nakažených na zhruba 20 za den. Počty infikovaných ale začaly opět od otevření škol a obchodů před dvěma měsíci rapidně narůstat. Minulý týden počet nově nakažených za den přesáhl 1000 a až 2000 nemocných by podle ministerstva mohlo potřebovat ventilátor, nyní jich je přitom 32.

Sadeckiová v prohlášení na facebooku uvedla, že se rozhodla rezignovat, jelikož úřady ignorovaly její varování před snahou vrátit se k normálu příliš rychle. "Je to už několik týdnů, co izraelský kompas pro zvládnutí pandemie ztratil směr," napsala. "Úspěchy při řešení první vlny (infekcí) byly zrušeny rozsáhlým a rychlým otevřením ekonomiky," dodala.

Kritika z úst epidemioložky podle Reuters může ještě více přispět k veřejnému znepokojení. Podle průzkumu N2 News z pondělí pouze 37 procent Izraelců důvěřuje postupu vlády ve zvládání pandemie. Naopak 59 procent dotazovaných vládě v této otázce nevěří.

Netanjahu v pondělí při jednání kabinetu oznámil, že Izrael musí podniknout omezené kroky, aby zabránil rozsáhlejší uzávěře, jež by mohla paralyzovat ekonomiku. Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že nezaměstnanost v zemi mírně přesahuje 20 procent.

Sadeckiová v prohlášení doporučila omezit shromažďování na maximálně 20 lidí a znovu zavést větší rozestupy na školách a na pracovištích.

Izrael, jehož populace čítá devět milionů lidí, dosud zaznamenal přes 31.000 nakažených koronavirem, z toho se na 18.000 zotavilo a 338 zemřelo. Nemocných s covidem-19, jejichž stav je vážný, je nyní v zemi 85.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron přiletěl do Bejrútu zničeného explozí. Lidé volali, aby provedl…

06.08.2020 17:51 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes prošel zničenými ulicemi Bejrútu dva dny poté, co si…

Čeští hasiči začali v Bejrútu pracovat, zdržela je místní armáda

06.08.2020 17:03 Aktualizováno Čeští hasiči, kteří ve středu večer přiletěli do Libanonu pomáhat s hledáním lidí v troskách po…

EU přislíbila 33 milionů eur na pomoc Libanonu, v plánu je i dárcovská…

06.08.2020 15:03 Evropská unie přislíbila 33 milionů eur (téměř 865 milionů Kč) na pomoc libanonskému hlavnímu městu…

Česko pošle do Libanonu léky a pomůcky, uvažuje i o lékařích

06.08.2020 14:53 Česko prověří možnost vyslat do Libanonu lékaře. Informovalo o tom dnes ministerstvo vnitra.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama