V Izraeli se konají už třetí volby za méně než rok. Ostudné, míní prezident Rivlin

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes řekl, že považuje za ostudnou skutečnost, že Izraelci musí k volbám již potřetí za méně než rok. V zemi se dnes konají parlamentní volby, jejichž favority jsou pravicová strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua a centristická Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance. Očekává se však, že i tentokrát bude výsledek velmi těsný a sestavování vládní koalice obtížné. Po minulých volbách se koalici nepodařilo sestavit Netanjahuovi ani Gancovi.

Přidejte svůj názor

Reuven Rivlin
doporučujeme

Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel.

"Normálně je to sváteční den, pravdou ale je, že se necítím, jako bych měl něco slavit," řekl dnes Rivlin. "Cítím jen hlubokou hanbu, když k vám stojím čelem, moji spoluobčané," pokračoval prezident. "Zkrátka si to nezasloužíme. Nezasloužíme si další příšernou volební kampaň, která se promění ve špínu," dodal.

Ganc dnes uvedl, že chce, aby volby přinesly "zhojení" a lidé se naučili spolu opět žít. "Vyzývám všechny, aby šli hlasovat," řekl a apeloval na voliče, aby nevěřili lžím.

Na 16 místech mohli volit Izraelci, kteří jsou v izolaci kvůli možné nákaze novým koronavirem. V karanténě je nyní podle listu 5630 Izraelců. Voliči u zvláštních stanů dostávají balíček s antibakteriálním gelem, rouškou a rukavicemi, které musí použít. Jejich volební lístky jsou umístěny do speciální urny a následně je spočítají pracovníci v ochranných oblecích.

Netanjahu vyzval voliče, aby přišli hlasovat navzdory strachu z koronaviru, a dodal, že virus je v Izraeli zcela pod kontrolou. Dosud se nákaza v zemi potvrdila u deseti lidí.

Průzkumy se od posledních izraelských parlamentních voleb v září příliš nezměnily. Přitom v listopadu generální prokurátor obvinil Netanjahua z podvodu, korupce a zneužití důvěry, což ale avizoval už dříve během roku. Proces má začít 17. března. Hlasování by mohlo ovlivnit i lednové zveřejnění plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na řešení izraelsko-palestinského konfliktu, který mimo jiné umožňuje Izraeli anektovat části okupovaného palestinského území. Volební místnosti se dnes uzavřou ve 21:00 SEČ, pak budou zveřejněny odhady výsledků.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Íránu stoupl počet nakažených o více než 3000

28.03.2020 12:14 V Íránu za posledních 24 hodin přibylo 3076 potvrzených případů nákazy koronavirem, počet úmrtí se…

Erdogan vyzval Turky k dobrovolné karanténě

27.03.2020 21:35 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes kvůli šíření nákazy koronavirem vyzval obyvatele…

Íránští vědci vyvíjejí centrifugy nové generace. Průlom v jaderném…

27.03.2020 15:56 Íránská agentura pro atomovou energii vyvinula a začala vyrábět centrifugy nové generace na…

Izrael zapojí do "války" s koronavirem i 500 vojáků

27.03.2020 10:29 Izrael nasadí armádu, aby spolu s policisty bránila šíření koronaviru. V zemi je nyní 3035…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama